Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Historik Jiří Kotyk obdržel státní vyznamenání

Historik Jiří Kotyk obdržel státní vyznamenání

29. 10. 2022

Významný pardubický historik a podporovatel hnutí STAN Jiří Kotyk obdržel od prezidenta republiky medaili Za zásluhy 1. stupně. Návrh na jeho ocenění podal poslanec Jiří Hájek.

Historik Jiří Kotyk obdržel státní vyznamenání

Historik Jiří Kotyk obdržel státní vyznamenání

„Události posledních dnů a týdnů mimo jiné ukazují, jak je znalost vlastní historie důležitá. Važme si a podporujme ty, kteří pro nás dějiny zaznamenávají a neúnavně je připomínají. Pan doktor Jiří Kotyk patří v oboru mezi nejlepší a jsem přesvědčený, že si ocenění za svou píli, nadšení a nespornou erudici zaslouží,” uvedl v obhajobě návrhu Jiří Hájek. 

Doktor Jiří Kotyk je významným historikem a nejen v Pardubicích platí za vyhlášeného odborníka v oboru. Pokud někdo pátrá po informacích v minulosti, pan doktor je prvním, koho osloví s žádostí o radu. Není jen badatelem, ale aktivně se podílí na tom, aby významná místa i světoví velikáni doby minulé neupadli v zapomnění. V neposlední řadě dlouhá léta učil a předával své znalosti nastupující generaci. Zasloužil se o obnovu pomníku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Pardubicích. Inicioval prohlášení Larischovy vily, která je známá také jako Zámeček, za kulturní památku. Během Heydrichiády zde byli nacisty popraveni obyvatelé vypálené obce Ležáky. I díky usilovné práci pana Kotyka, který se zasloužil i o rekonstrukce jejich hrobek, si Pardubice každý rok připomínají významné osobnosti z oblasti dopravy – Jana Kašpara a Jana Pernera. Ve své rozsáhlé publikační činnosti se kromě historie Pardubic z nejrůznějších úhlů pohledu věnoval i osobě Jana Husa. Jiří Kotyk vystudoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové, obor dějepis a ruský jazyk. Následně absolvoval rigorózní studium na Pedagogické fakultě v Praze a Filozofické fakultě Univerzity Hradce Králové. Pracuje v Klubu přátel Pardubicka a je předsedou Masarykovy společnosti v Pardubicích, Společnosti Jana Kašpara a Společnosti Jana Pernera. Za celoživotní práci mu bylo uděleno prestižní čestné občanství města Pardubic a je také držitelem Ceny Za zásluhy o Pardubický kraj.

Autor: Jana Rosenbergerová