Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Hana Štěpánová: Jak kraj pomáhá školám k lepším podmínkám

Hana Štěpánová: Jak kraj pomáhá školám k lepším podmínkám

23. 9. 2020

Hana Štěpánová: Jak kraj pomáhá školám k lepším podmínkám

Hana Štěpánová: Jak kraj pomáhá školám k lepším podmínkám

Navštívila jsem Střední školu automobilní v Holicích a s panem ředitelem jsem prošla celý areál. Pro milovníka dopravních prostředků nádherné místo. 

Prostřednictvím Odboru rozvoje Pardubického kraje do školy plynuly evropské peníze ve výši přes 20,5 milionu Kč, celkové náklady opravy byly 24 milionů Kč. Za tyto finance byl 31.3. 2019 dokončen projekt modernizace dílen odborného výcviku a praxe včetně kompletního vybavení skutečnými stroji. Z pěti budov jsou tři zrekonstruovány - kompletní rekonstrukce budovy G, C, D, dále provedeno zateplení budov E a F. Jako radní kraje pro regionální rozvoj, evropské dotace a inovace jsem se přijela podívat, jak to ve škole běží a jak jsou s modernizací spokojeni, jestli tedy peníze škole pomohly.

Uviděla jsem vymontovanou palubní desku automobilu, tak to je rébus. Rubikova kostka a ježek v kleci proti tomu jsou sranda. Kdo se v tomhle vyzná a umí auto opravit, dávám klobouk dolů.... Ředitel SŠ automobilní Holice Michal Šedivka vysvětluje: "Žáci maturitních oborů mají hodně praxe, používají především ruce, ale musí splnit také státní maturitu. Naše škola z hlediska technologií patří k nejlépe vybaveným v ČR."

Provádí mě modernizovanou částí. Nepřipadám si jako ve škole, ale jako v moderním autoservisu, a to je cílem. Žáci se v technicky zaměřené škole, a nejen v této, mají učit na skutečných strojích a přístrojích, které je v praxi čekají. Krom toho škola spolupracuje i s firmami, kam chodí žáci na praxi. Pan ředitel to komentuje: "Aby se otrkali, ze skleníkového prostředí se dostanou na skutečné pracoviště, potkají se s chlapy a s jiným prostředím." Nejvíce spolupracují s firmami ŠKODA a IVECO. Od firem získávají darem součástky i automobily, na kterých se učí. Škola spolupracuje rovněž se zahraničními partnery z Francie, Finska, Polska, Číny, Rakouska.

Žáci této školy mají i určité výhody navíc. Během studia mají možnost získat zdarma řidičský průkaz B a C, autoelektrikáři si mohou udělat i svářečský průkaz. Ve škole je v tuto chvíli i 20 děvčat, hýčkají si je. Kapacita školy je 510 žáků a mají plno.

Zajímá mne, kam kluci a děvčata z této školy odcházejí, jakou mají perspektivu? Pan ředitel na mou otázku odpovídá: "Absolventi nemají problém získat práci. Tady se mají možnost hodně naučit, poptávka po nich je. Uplatní se jako dispečeři, prodejci, automechanici... Náš absolvent v dospělém věku uživí rodinu. Musíme držet krok s dobou, hybrid, elektro, nové technologie tu jsou a žáci se na to musí připravit", dodává ředitel.

Pan ředitel si pochvaluje i to, že žáci se o fortelnou práci zajímají i netradičně a ve volném čase. Vlastnoručně postavili šlapací auto, na kterém se poté stali mistry Evropy ve šlapacích autíčkách na okruhu.

Škola má i doplňkovou činnost. Opravují automobily, provozují autoškolu. Peníze, které vydělají, jdou zpět do školy na nákup věcí. Sami si koupili nákladní vůz značky DAF.

Odcházím a mám dobrý pocit. Peníze, které kraj z evropských fondů získal na modernizaci dílen odborného výcviku a praxe a jejich vybavení ponesou ovoce v podobě skvěle připravených odborníků.

Hana Štěpánová, (STAN), radní Pardubického kraje zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace

Autor: Jana Rosenbergerová