Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Dvě vítězství v literární soutěži ZDRAVOhrátek „Covid a já“ míří do Pardubic, jedno do Svitav

Dvě vítězství v literární soutěži ZDRAVOhrátek „Covid a já“ míří do Pardubic, jedno do Svitav

1. 4. 2022

Dvě vítězství v literární soutěži ZDRAVOhrátek „Covid a já“ míří do Pardubic, jedno do Svitav

Dvě vítězství v literární soutěži ZDRAVOhrátek „Covid a já“ míří do Pardubic, jedno do Svitav

V letošním roce chystají ZDRAVOhrátky Pardubického kraje svůj start až na podzim, přesto se k nim upírala už v úterý 29. března. Organizátoři projektu totiž vyhlašovali výsledky literární soutěže "Covid a já", která sice proběhla mezi studenty všech čtyř středních zdravotnických škol v regionu už v minulém roce, ale kvůli covidové pandemii byl slavnostní akt odložen. Polovinu vítězných či medailových umístění získala SZŠ Pardubice.

Do sálu Rady Pardubického kraje zavítaly samozřejmě všechny úspěšné aktérky, což byly opravdu ve všech případech dívky, které doprovodili ředitelé nebo zástupci jednotlivých škol. Mezi hosty byli také náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro zdravotnictví Michaela Matoušková, vedoucí krajského odboru školství Martin Kiss a vedoucí krajského odboru zdravotnictví Pavel Čech. Ve svých vystoupeních ocenili současně s literárním talentem účastnic také jejich pomoc v boji s koronavirovou pandemií a rovněž asistovali při předání cen.

Úkolem studentů v rámci soutěže ZDRAVOhrátek "Covid a já" bylo popsat jakoukoliv literární či publicistickou formou své zkušenosti, zážitky a příběhy z dvouletého období boje s covidem. Soupeřilo se ve dvou kategoriích - v hlasování veřejnosti na facebookovém profilu projektu a na základě hodnocení odborné poroty.

"Rozhodování, která z finálových prací je nejlepší, bylo nesmírně těžké. Každá byla originální, upřímná a krásná. Nevěřila bych, kolik psaveckých talentů studuje na našich zdravotnických školách, čekala bych je úplně jinde. Velice mě to však potěšilo. Rok a půl, kdy se neučilo a žáci museli zůstat doma, pro ně byl nesmírně náročný. Prakticky ve všech příspěvcích se tato atmosféra projevila a ukázala, jak prožívali období lockdownů, ztrátu kolektivu a přátel nebo odloučení od školy mladí dospívající lidé. Ze všech vyzařovala empatie, emoce i rozum a autorky se beze zbytku vypsaly ze svého nitra," uvedla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková.

Vítěze na facebookovém profilu ZDRAVOhrátek vybírala svým hlasováním veřejnost. Na základě velice vyrovnaného průběhu byly nakonec vyhlášeny dvě vítězky. Jsou jimi Anežka Bauerová, studentka druhého ročníku oboru praktická sestra na SZŠ Svitavy s básní "Doba covidová", a Leona Křivohlávková, studentka třetího ročníku oboru zdravotnické lyceum na SZŠ Pardubice s esejí "Pošlete mě na Měsíc".

Do hlasování poroty se zapojilo jednadvacet odborníků zastupujících Pardubický kraj, krajský odbor školství, média a organizátory projektu. Jejich role byla velice náročná, protože přihlášené výtvory měly vysokou kvalitu a byly žánrově i obsahově neobyčejně pestré.

Po sečtení všech bodů vykrystalizovalo v hlavní kategorii následující pořadí: 

1. místo - Veronika Kopecká (SZŠ Pardubice, 3. ročník oboru zdravotnické lyceum) za esej "Ze života robotů";

2. místo - Daniela Charamzová (VOŠ a SŠZS Ústí nad Orlicí, 1. ročník oboru sociální činnost) za osobní vyznání "Covidová chronologie";

3. místo - Klára Němcová (SZŠ Pardubice, 3. ročník oboru zdravotnické lyceum) za "Dopis pandemii";

3. místo - Denisa Volfová (SZŠS Chrudim, 4. ročník oboru zdravotní sestra) za "Dopis dědečkovi".

"Očekávali jsme, že obsahem bude zejména popis pomoci studentů v očkovacích centrech, nemocnicích nebo sociálních zařízení. Místo toho jsme však četli výlety do duše plné pocitů osamění, bolestné nejistoty, okamžiků beznaděje a stresu, které mělo na svědomí mnohaměsíční přerušení výuky. Obdivujeme pisatelky, že otevřely své nitro tak hluboko," řekl Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

Vítězky i další medailistky obdržely ceny v podobě poukázek na IT příslušenství, drobné elektroniky a zásluhou společnosti Nemocnice Pardubického kraje i pracovního zdravotnického oblečení. 

Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky

Zdroj: Pardubický kraj

Autor: Jana Rosenbergerová