Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Dotace oblastním spolkům Českého červeného kříže pomůže podpoře dárcovství krve

Dotace oblastním spolkům Českého červeného kříže pomůže podpoře dárcovství krve

6. 4. 2023

Dotace oblastním spolkům Českého červeného kříže pomůže podpoře dárcovství krve

Dotace oblastním spolkům Českého červeného kříže pomůže podpoře dárcovství krve

Radní Pardubického kraje tento týden schválili návrh na poskytnutí dotací z rozpočtu Pardubického kraje oblastním spolkům Českého červeného kříže (ČČK) v kraji v celkové výši 140 000 Kč. Tradičně podpořili i akce v rámci projektu Světový den první pomoci na Orlickoústecku.

"Znamená to, že každý z oblastních spolků – v Chrudimi, Pardubicích, Ústí nad Orlicí a Svitavách obdrží na rok 2023 dotaci ve výši 35 000 korun, které využijí na podporu projektů bezpříspěvkového dárcovství krve," uvedla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Všechny čtyři oblastní spolky Českého červeného kříže jsou ze strany Pardubického kraje finančně podporovány pravidelně od roku 2004. "V roce 2020 jsme poskytované prostředky z rozpočtu kraje navýšili o 10 000 Kč u každého spolku, tedy na 35 000 korun ročně. Celkově se u podpora bezpříspěvkového dárcovství krve zvedla o 40 000 korun," vysvětlil hejtman Martin Netolický s tím, že důvodem pro navýšení částky byla skutečnost, že došlo k růstu cenové hladiny a poskytovaná dotace nebyla v uplynulých letech navyšována. 

Radní také schválili individuální dotaci 25 tisíc korun Oblastnímu spolku ČČK v Ústí nad Orlicí, a to na sérii akcí pod názvem "Světový den první pomoci", kterou uspořádá během roku ve městech Ústí nad Orlicí, Česká Třebová, Vysoké Mýto, Lanškroun, Choceň a Králíky. "Jedná se o tradiční akci, kde se během programu se představí profesionální i dobrovolně složky integrovaného záchranného systému České republiky a další spolupracující organizace. Ve stanech první pomoci si bude moct veřejnost vyzkoušet, co si kdo pamatuje z první pomoci na realisticky znázorněných poraněních. Nebudou chybět ani soutěže na téma první pomoc a bezpečnost s doplněním o výtvarnou soutěž," vysvětlila náměstkyně Matoušková.

Zdroj: Pardubický kraj

Autor: Jana Rosenbergerová