Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Další důležitý krok za obnovou choltického zámku

Další důležitý krok za obnovou choltického zámku

25. 9. 2023

Choltice usilují o státní pomoc s opravami místního zámku. Na pozvání poslance Jiřího Hájka si choltický skvost přijel prohlédnout ministr kultury Martin Baxa. Průvodce jim dělal ten nejpovolanější – starosta Tomáš Bolek.

Další důležitý krok za obnovou choltického zámku

Další důležitý krok za obnovou choltického zámku

Choltice se snaží zařadit zámek do Programu na záchranu architektonického dědictví, který vypisuje ministerstvo kultury. Údržba všech památek je velice nákladná. Městys Choltice, který má 1200 obyvatel, si tak může dovolit jen opravdu nezbytné opravy.

„Starosta Tomáš Bolek dělá maximum, aby památku udržel v kondici, ale s velkými investicemi potřebuje pomoci. Vize mají v Cholticích opravdu hezké. Věřím, že oslovily i pana ministra a že jsme udělali důležitý krok k další revitalizaci zámku. Rozhodně si to zaslouží,” nechal se slyšet poslanec Jiří Hájek.

„Prohlédli jsme si části tohoto barokního skvostu, včetně těch nejcennějších – kapli sv. Romédia, salu terrenu a barokní lékárnu. Zámek mimo jiné disponuje 70hektarovou oborou, která je velmi důležitá pro společenský a kulturní život obce. Seznámili jsme se také s plány jeho obnovy a budoucím využití, neboť se městys pečlivě připravuje na podání žádosti o zařazení do programu na záchranu architektonického dědictví,” komentoval návštěvu ministr kultury Martin Baxa. 

Zámek ročně navštíví 10 tisíc lidí. Starosta Tomáš Bolek vzal na závěr hosty taky do místní vyhledávané knihovny, která dokonce uspěla i v celostátní knihovnické soutěži.

Autor: Jana Rosenbergerová