Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Aktuality STAN pro zdraví: Plošná prevence proti COVID 19 v obcích a městech je na dosah

STAN pro zdraví: Plošná prevence proti COVID 19 v obcích a městech je na dosah

24. 9. 2020

STAN pro zdraví: Plošná prevence proti COVID 19 v obcích a městech je na dosah

STAN pro zdraví: Plošná prevence proti COVID 19 v obcích a městech je na dosah

"Stačí tak málo a účinná a rychlá dezinfekce veřejných prostor může ochránit naše děti a spoluobčany ve všech obcích a městech Pardubického kraje před masovým šířením COVIDU 19," myslí si starostové a nezávislí. Na jaře "vyzkoušená" a nyní česká firma Realtime Technologies ze Sezemic je připravena vyrobit a dodat do jednotlivých obcí a měst kraje denně na 20 dezinfekčních přístrojů AKIMIST se suchou mlhou.

Právě s tímto přístrojem vzbudil v březnu při nástupu COVIDU 19 pozornost starosta Příluky David Šimek, který pomáhal spolu se svými zastupiteli zařízení vyvíjet, mimo jiné i pro ideální použití ve veřejném prostoru, dezinfikoval obecní úřad a mateřskou školu a posléze pomáhal s dalšími dobrovolníky dezinfikovat další podobná zařízení v okolních obcích. O této aktivitě vysílala i Česká televize a televize Nova. Doporučení STANu se dostalo i do včera vysílané debaty lídrů na Českém rozhlasu Pardubice: "Doporučuji všem obcím a dobrovolným svazkům obcí a starostům, aby si pořídili přístroj na dezinfekci se suchou mlhou. V Řečanech jsme po něm sáhli na jaře okamžitě po vypuknutí epidemie a za pomocí zaměstnanců obce jsme s ním vydezinfikovali školu a školku a další obecní prostory. Tato dezinfekce vydrží 3 - 4 týdny a je tak nejlepší prevencí," uvedla lídryně Starostů a nezávislých Michaela Matoušková.

Doporučujeme starostům zajistit si pravidelnou dezinfekci prostor

"A teď si představte, že by školy, školky, klubovny, tělocvičny, knihovny a další společné veřejné prostory, kde jsou majitelé či spolumajitelé města a obce, byly z hlediska šíření viru COVID 19 bezpečnější," říká Michaela Matoušková. Řešením je, aby byl přístroj pro obce a města rychle dosažitelný a ony mohly dezinfikovat veřejné prostory obcí v pravidelných intervalech asi tří týdnů. "Obsluha je celkem nenáročná, zvládne ji dvojice a dezinfekce větší místnosti zabere asi pět minut," vysvětluje z vlastní zkušenosti starosta Příluky David Šimek. Proto starostové a nezávislí Pardubického kraje doporučují i dalším starostům obcí a měst v kraji, aby například ve spolupráci s vedením svého mikroregionu pomohli zajistit potřebný počet přístrojů a tím zamezili šíření COVIDU 19 v této podzimní vlně.

Výhodou je, že dezinfekce nic nenamočí

Jedná se o dezinfekci, která se používá v nemocnicích - ale s vodou, což není tak účinné a nedostane se všude. Sanisol se rozpráší v kapky menší než 10μm, které proniknou do každého rohu místnosti jako takzvaná suchá mlha. Místnost zůstává až tři týdny virucidní (zneškodňuje viry), je ale nutné ji uklízet suchou cestou. Výhodou suché mlhy je, že nesmáčí prostředí, což se osvědčuje například v interiérech s historickým dřevěným vybavením, jako jsou muzea. V místnosti při aplikaci můžete ponechat rostliny, potraviny. Na této metodě oceňuji také její rychlost aplikace, větší místnost zabere zhruba pět minut," vysvětlil Šimek

Kontakty: 

Michaela Matoušková: tel. 603 871 594, michaela.matouskova@stan.cz

David Šimek: 605 149 504, starosta@priluka.cz

Autor: Jana Rosenbergerová