Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Aktuality Radní rozhodli o pomoci malým obecním prodejnám

Radní rozhodli o pomoci malým obecním prodejnám

22. 3. 2014

Pardubice – I v letošním roce se radní Pardubického kraje rozhodli finančně přispět na provoz malých obecních a pojízdných prodejen. Zájem o tuto dotační podporu se v posledních letech stabilizoval. „V letošním roce podpoříme malé prodejny ve 37 obcích celkovou částkou 1,473 milionu korun. V roce 2009 kraj rozdělil 454 tisíc korun. Z čísel je patrné, že se zvýšil zájem a povědomí obcí o tento druh pomoci,“ řekl Václav Kroutil, krajský radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov. Podle Kroutila se ukazuje, že podpora obchůdků na venkově je naprosto nezbytná a vnímá jej také jako významné preventivní sociální opatření. „Díky těmto prostředkům se v malých vesničkách daří udržet v činnosti prodejny se základními druhy potravin. Zejména starší občané v zimních měsících se často jen obtížně dostávají do měst za nákupy. Snažíme se obcím pomoci, aby udržely při životě své prodejny,“ vysvětluje krajský radní.
Radní rozhodli o pomoci malým obecním prodejnám

Radní rozhodli o pomoci malým obecním prodejnám

 Obce mohou žádat o peníze například na vybavení prodejny
 
     Kraj mohou o dotaci na provoz obchodu nebo pojízdné prodejny žádat obce, které nemají více než 500 obyvatel nebo město do 2 000 obyvatel pro svou místní část, která má do 500 osob. „Finanční prostředky jsou vždy poskytovány zpětně podle skutečných nákladů prodejny v předcházejícím roce. Uznatelnými náklady jsou například elektrická energie, otop, voda, ale také vybavení prodejny klimatizací, mrazícím nebo chladicím zařízením,“ upřesnil Václav Kroutil. Kraj poskytuje dotaci ve výši padesáti procent nákladů v běžném roce, výše maximální dotace na jednu prodejnu je sto tisíc korun.
 
     Dotace pomáhá i zemědělcům v regionu
 
     „Například v Bousově na Chrudimsku i díky dotaci od kraje mohl v roce 2011 vzniknout obecní obchod. V malých místních prodejnách navíc často koupíte kvalitní potraviny, které vypěstovali zemědělci žijící v regionu. Ti se přitom v konkurenci levného a ještě levnějšího jen obtížně prosazují do nabídky velkých mezinárodních obchodních řetězců,“ objasnil jeden z dalších významů podpory obecní prodejen Kroutil. Dotační titul je jedním z pilířů Programu obnovy venkova Pardubického kraje. Dotace mohla být v celkovém objemu vyšší, někteří žadatelé však nedokázali doložit skutečně vynaložené náklady na provoz. Návrh radních musí ještě odsouhlasit zastupitelstvo, příjemcem dotace jsou totiž obce.
Olga Ondráčková z MAS Hlinecko radní Kroutil a předseda prac skupiny Petr Zaremba v prodejně Dřevíkov. Ilustrační foto.
 
 
 
graf - dotace pro obce s malými prodejnami