Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Aktuality Kraj uspěl v soutěži. Je prý nejzajímavější pro investory

Kraj uspěl v soutěži. Je prý nejzajímavější pro investory

26. 3. 2014

Pardubice – Pardubický kraj je investorsky nejzajímavější region ve východní Evropě. Certifikát s tímto oceněním udělil kraji odborný časopis fDi Magazine z mediální skupiny Financial Times. V žebříčku Evropská města a regiony budoucnosti se prosadil v konkurenci 468 lokalit.
Kraj uspěl v soutěži. Je prý nejzajímavější pro investory

Kraj uspěl v soutěži. Je prý nejzajímavější pro investory

„Ocenění mě potěšilo, ale nepřekvapilo. Náš kraj má totiž strategickou polohu. Teď je jen na nás, jak budeme kraj prezentovat, je to neopakovatelná příležitost pro příliv nových investorů. Musíme připravit základní propagační materiály," nechal se slyšet hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.Zaujaly projekty
 
A v čem Pardubický kraj u hodnotitelů bodoval? „Zaujal významnými projekty z poslední doby, jako je dobudování kampusu a celkový rozvoj Univerzity Pardubice či napojení krajského města čtyřproudou rychlostní komunikací na dálnici D11, ale i nabídkou průmyslových zón. Významnou roli sehrála dostupnost služeb poskytovaných naší agenturou investorům v regionu a možnost získání investičních pobídek," konstatoval ředitel pardubické pobočky agentury CzechInvest Michal Svoboda.
 
Magazín fDi sice posuzuje všechny regiony, ale i Svoboda přiznává, že pokud by CzechInvest do soutěže neposlal materiály, určitě by kraj tak vysoko neskončil. Srovnání měst a regionů Evropy se provádí každé dva roky, v minulém žebříčku 2012/2013 skončil kraj na pátém místě.
 
„Někteří možná namítnou, že podobných ocenění existuje mnoho. Rozhodně nelze považovat za náhodu, že v anketě prestižního časopisu pronikl kraj mezi deset nejperspektivnějších regionů. A jsou k tomu jasné důvody. Železniční spojení s Evropou, budovaná R35 napojí silniční dopravu na evropskou dálniční síť, zreformované školství orientující se na praxi nebo efektivně nastavený systém zdravotní péče, který už nyní pomalu snižuje roční ztrátu," sdělil Deníku ředitel komunikační a PR agentury Tomáš Zdechovský.
Jen cena nepomůže
 
Podle jeho slov je nyní nutné umět úspěch prodat. „Samotná cena nic nezmůže a nové investory nepřitáhne.  Chce-li Pardubický kraj vytřískat z ocenění potřebný kapitál a přilákat do regionu další významné společnosti typu amerického Amazonu, nemůže nechat ocenění jen tak viset na zdi na úřadě či ležet kdesi ve vitríně či v depozitáři," dodal Tomáš Zdechovský.
 
Dosud se nezdálo, že by vedení Pardubického kraje s dobrým hodnocením v soutěži fDi nějak výrazněji pracovalo.
 
Přitom už v žebříčku 2008/2009 byl kraj na pátém místě v hodnocení regionů s největším ekonomickým potenciálem. A to ještě časopis nerozděloval regiony na západní a východní Evropu.
 
Před Pardubickým krajem tak v žebříčku skončil jen Lucemburk, Tallinn, Paříž a Londýn.
Ilustrační foto Autor: Reprofoto: Deník
Autor: Lukáš Dubský