Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Aktuality Kraj pozastavil rušení středních škol

Kraj pozastavil rušení středních škol

25. 2. 2014

Pardubický kraj – Pardubické hejtmanství pozastavilo záměr sloučit nebo zrušit kvůli trvalému úbytku dětí deset středních škol, které zřizuje.
Kraj pozastavil rušení středních škol

Kraj pozastavil rušení středních škol

Odklad rušení škol, ke kterému se kraj nyní rozhodl,  mají ředitelé využít k hledání vnitřních úspor, větší vzájemné kooperaci a spolupráci se zaměstnavateli a radnicemi. Klesající počet žáků školám snižuje příjmy, i když náklady na mzdy a provoz zůstávají stejné. Hrozí jim tak existenční potíže.
 
„Předloží sami návrhy řešení, ať se to týká nedostatku mzdových prostředků a žáků nebo spolupráce s firmami. Uvedou, jak to vidí sami ze své pozice v návaznosti na samosprávu a zaměstnavatele daného regionu," uvedla krajská radní Jana Pernicová.
Původně mělo návrh splynutí škol projednávat krajské zastupitelstvo 27. února. Po protestech škol se uskutečnilo další jednání s jejich vedením, výsledkem je, že pro školní rok 2014/2015 se nic nezmění.
 
Hejtmanství projednávání záměru již jednou odložilo. Podle analýz by mělo splynutí škol ušetřit jeden až dva miliony korun provozních nákladů v nevyužívaných budovách, další více než milion korun by přineslo sloučení funkcí ředitelů a technických pracovníků. Školy získají díky vyšší naplněnosti tříd víc peněz od státu, kraj počítá i s výnosy za prodej uprázdněných objektů.
 
Počet žáků středních škol trvale klesá. Před čtyřmi lety jich v kraji bylo 26 656, nyní jich je 21 735. V roce 2002 tu studovalo 38 000 středoškoláků. Kapacita škol nyní činí 34 480 a je naplněna z 64 procent, po spojení se sníží o tisícovku.
 
Pardubický kraj dlouhodobě síť svých středních škol redukuje. Pernicová ale připouští, že slučování bude pokračovat. Počty žáků mají podle demografické křivky ještě několik let klesat.
Ilustrační foto. Autor: DENÍK/Václav Pancer
Autor: Redakce