Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Aktuality Klíčem k rozvoji vesnice je nabídnout mladým pozemky

Klíčem k rozvoji vesnice je nabídnout mladým pozemky

6. 2. 2014

Poříčí u Litomyšle – „Chceme stavět, ale drahé pozemky ve městě, kde vyroste dům na domě nás neoslovily," svěřila se Kamila Klusoňová.Není jediná, která se proto poohlídla po nabídce parcel na vesnicích.
Klíčem k rozvoji vesnice je nabídnout mladým pozemky

Klíčem k rozvoji vesnice je nabídnout mladým pozemky

Pro obce mladí představují příležitost udržet vesnici životaschopnou, jak konstatoval starosta Poříčí u Litomyšle, kde nedávno vzniklo několik parcel. Zájem je. Většina z nich je buď prodaná, nebo zamluvená.
Přibudou i další
 
„Máme co nabídnout. V tuto chvíli vzniká dalších devět parcel. Některé jsou limitované vedením vysokého napětí, proto plánujeme jeho přeložku," prozradil starosta Poříčí u Litomyšle.
 
Nové parcely v Poříčí a Zrnětíně se brzy dočkají i dovybavení základní infrastrukturou, jako je například přivedení vody nebo plynu.
Není nafukovací
 
Nové pozemky nemohou vznikat donekonečna. Obec hledá možnosti i jinde.
 
„Máme tu objekty, jejichž majitelé bydlí daleko, nestarají se o ně a chtějí je prodat. Bohužel zatím mají neúměrné požadavky. My bychom je  chtěli odkoupit," nastínil další směr rozvoje obce starosta.
 
Myšlenka je jednoduchá. Odkoupit starý objekt  a znovu tak získat stavební parcelu vyjde obec přibližně stejně draho jako zasíťovat nový pozemek. Naopak je tu šance, že takto ještě ušetří peníze z obecního rozpočtu. 
 
Autor: Jitka Šteflová
Ilustrační foto Autor: DENÍK/Karel Rozehnal