Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Aktuality Jak vrátit lidi na venkov? Zajistit bydlení, služby i zaměstnání, říká Tomáš Dubský

Jak vrátit lidi na venkov? Zajistit bydlení, služby i zaměstnání, říká Tomáš Dubský

30. 4. 2021

Jak vrátit lidi na venkov? Zajistit bydlení, služby i zaměstnání, říká Tomáš Dubský

Jak vrátit lidi na venkov? Zajistit bydlení, služby i zaměstnání, říká Tomáš Dubský

Jak vrátit lidi na venkov? Zajistit bydlení, služby i zaměstnání, říká Tomáš Dubský

Venkov se vylidňuje a pomalu zavírá. Co s tím? Návod nabízí Tomáš Dubský, starosta obce Vysočina poblíž Hlinska. Ve funkci je už 13 let a problematiku života na venkově má tak doslova v malíku. Angažuje se také jako člen předsednictva Sdružení místních samospráv ČR a v lítém boji za plnohodnotný život i za hranicemi měst chce pokračovat také jako poslanec.

Tomáši, jak jste přijal výzvu být „pětkou” na společné kandidátce Starostů a Pirátů? 

Už vlastní návrh na umístění na kandidátku byl pro mě velkou výzvou a odpovědností. Plně si uvědomuji to, co s tím souvisí, a podporu od kolegů beru jako velký závazek.

Co vás zrovna teď přimělo se pokusit jít o stupeň výš?

Nevnímám to jako vyšší stupeň, protože pro společnost jste stejně důležitý na pozici starosty malé obce i poslance. Ale k otázce… Obce a s tím i naši občané jsou neustále zatěžovaní novými zákony, vyhláškami a nařízeními, které ale bohužel dost často nevycházejí z praxe – například nový zákon o odpadech nebo navrhované změny stavebního zákona. Jestli chceme toto změnit, tak nestačí pouze kritizovat, ale musíme se snažit přímo zapojit. Druhý pohled je i osobní, protože mi vadí současná politická úroveň, kdy platí, že „co není zakázáno, je povoleno”.

Osobně se hodně angažujete ve snaze zlepšit život na venkově. Co vás pálí nejvíce?

Předně obhajuji potřebnost prodejen i na těch nejmenších obcích. Obchod beru i jako místo, kde se lidé potkávají a řeší svoje problémy. K tématu venkova neodmyslitelně patří i zemědělství a životní prostředí. Je potřeba si uvědomit, že venkov spravuje většinu území naší republiky, ale žije zde necelá třetina obyvatel.

Co se dá dělat pro to, aby na venkově žilo více lidí a zůstávaly tam třeba i mladé rodiny?

Musíme jim k tomu vytvořit kvalitní podmínky. To znamená moderní bydlení, základní služby jako obchod, škola, školka a lékařská péče a dobře ohodnocené zaměstnání. Neměla by pokračovat snaha o centralizaci a přesouvání úřadů do velkých měst, Jako příklad mohu uvést zrušení finančního úřadu v Hlinsku, které se svou spádovou oblastí dopadlo na cca 20 tisíc obyvatel. V dnešní on-line době tady lidé s vyšším vzděláním mohli vykonávat stejnou práci jako ve velkém městě.

V čem nejvíce koronavirus poznamenal menší obce?

Toto je těžká otázka, protože těch dopadů je celá řada, ale vystihl bych to slovem strach. Strach z něčeho neznámého. Na druhou stranu to ukázalo obrovskou sounáležitost všech občanů. Jako obec provozujeme dva obchody a hlavně u starších lidí jsem měl pocit, že toto místo berou jako jistotu toho, že něco ještě funguje. Mohl bych zmínit i úbytek finančních příjmů, ale osobně se bojím hlavně o narušení společenského života. Lidé jsou zvyklí se hodně potkávat. To je teď úkol pro nás, abychom dle aktuální situace společenský život co nejvíce podpořili. 

Co říkáte na spolupráci s Piráty? Jak na vás zatím působí?

Velice pozitivně. Máme společná témata a je znát zájem hledat řešení. Je to i určitá zpětná vazba od lidí z jiných oborů a s jinými zkušenostmi. Je příjemné hledat to, co nás spojuje, a ne to, co nás rozděluje. 

Tomáš Dubský, starosta obce Vysočiny (STAN)

 

 

Autor: Jana Rosenbergerová