Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Aktuality Jak odvolat zastupitele? Nepracuje, ale peníze bere

Jak odvolat zastupitele? Nepracuje, ale peníze bere

26. 1. 2014

Pardubice - Kuriózní problém řeší Pardubický kraj. Jeden ze zastupitelů ČSSD Jan Tichý se totiž od svého zvolení neukázal na jediném zasedání zastupitelstva a s krajským úřadem nekomunikuje. Odměny za výkon funkce ale pobírá. Jeho kolegové se ho ale nemohou zbavit - pokud funkci nesloží sám, je podle současných zákonů neodvolatelný.
Jak odvolat zastupitele? Nepracuje, ale peníze bere

Jak odvolat zastupitele? Nepracuje, ale peníze bere

Jan Tichý je českým rekordmanem - má nejvíce absencí ze všech zastupitelů v republice. Po svém zvolení se zúčastnil pouze prvního, ustavujícího zastupitelstva. Od té doby sedmkrát nepřišel a ani se neomluvil. Na vzkazy ani smsky nereaguje, telefon nezvedá ani hejtmanovi, poštu mu musí krajský úřad přeposílat domů. "Dostává všechny papírové podklady na jednání krajského zastupitelstva, bohužel však bez odezvy," říká mluvčí kraje Jakub Rychtecký.
 
Zastupitelstvo ho odvolat nemůže, spolustraníci ho už ale vyzvali k odstoupení. "Krajské vedení sociální demokracie vyzvalo pana Tichého, aby rezignoval na svůj mandát," potvrdil předseda krajské organizace ČSSD Miroslav Váňa. Tichý ale odstoupit nehodlá, jak řekl České televizi, nevidí důvod. "Pravděpodobně budu ve funkci zastupitele pokračovat, proč bych nemohl," prohlásil v telefonátu.
 
ČSSD inkasovala od státu peníze za zastupitelský mandát, tedy za zvolení Jana Tichého do funkce. Sám absentující zastupitel měsíčně pobírá příspěvek 3 219 korun. Vedení kraje chce tedy alespoň prosadit, aby o pěněžní odměny přišel. "Jsem přesvědčen, že nevykonává-li zastupitel základní povinnost, a to je účast na jednáních orgánu, jehož je členem, tak by tato odměna vyplácena být neměla," konstatuje hejtman Martin Netolický (ČSSD).
Kontakt na autora reportáže: erik.knajfl@ceskatelevize.cz
Zdroj: ČT24