Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Aktuality AVE CZ opět neuspěla s prosazením spalovny odpadů u Pardubic

AVE CZ opět neuspěla s prosazením spalovny odpadů u Pardubic

16. 5. 2014

Pardubice - Společnost AVE CZ odpadové hospodářství, která se v Rybitví u Pardubic snaží prosadit modernizaci a znovuotevření spalovny nebezpečných odpadů, neuspěla se žádostí o vydání integrovaného povolení. Zamítl ji Pardubický kraj a nově i ministerstvo životního prostředí, k němuž se firma odvolala.
AVE CZ opět neuspěla s prosazením spalovny odpadů u Pardubic

AVE CZ opět neuspěla s prosazením spalovny odpadů u Pardubic

ČTK to řekl Lubomír Felcman z oddělení integrované prevence krajského úřadu. Záměr, který firma osm let let neúspěšně prosazuje, však nemusí skončit.
"Ministerstvo náš postup potvrdilo, usnesení o zastavení řízení nabylo právní moci 7. dubna," uvedl Felcman.
 
Krajský úřad už v minulosti povolení nevydal, neboť záměr neodpovídal územnímu plánu obce Rybitví. Firma AVE CZ ho napadla soudně, Nejvyšší správní soud poté zrušil v územním plánu pasáž, která spalování odpadu znemožňovala. I když se územní plán dosud nezměnil, společnost znovu požádala o vydání integrovaného povolení, ale marně.
 
Rybitví zatím změnu stále připravuje. "Nedávno jsme teprve vybrali zpracovatele. Budeme se snažit záměr modernizace spalovny zablokovat, navrhnout takovou formulaci, která by to znemožnila," řekl ČTK starosta Rybitví Radim Voltr. Změna územního plánu podle něj potrvá nejméně rok, zřejmě i déle.
 
Spalovnu v Rybitví od roku 1995 provozovala společnost Synthesia, o devět let později však skončila, protože nebyla schopna dodržovat emisní limity. Chemička v roce 2006 objekty prodala firmě AVE CZ, ta zde po modernizaci za několik set milionů korun plánovala ročně likvidovat až 20.000 tun nebezpečného odpadu. Narazila však na silný odpor obcí i veřejnosti, petici proti spalovně v minulosti podepsalo téměř 50.000 lidí. I kvůli tomu společnost nezískala kladný posudek dopadů provozu zařízení na životní prostředí EIA.
 
Před rokem AVE CZ navrhla Pardubickému kraji, že mu starou spalovnu za osm milionů korun prodá. Hejtmanství nabídku odmítlo, odkupu nebyly nakloněny ani Pardubice a Hradec Králové.
 
Firma AVE CZ odpadové hospodářství patří z 99 procent rakouské společnosti AVE CEE Holding. Aktiva skupiny AVE v České republice minulý rok získala společnost EP Industries ovládaná Danielem Křetínským.
lustrační foto:  Dým stoupá z komínů spalovny odpadu. 
Autor: ČTK
www.ctk.cz