Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Aktuality Alice Paurová: Oživíme břehy řek pro všechny generace

Alice Paurová: Oživíme břehy řek pro všechny generace

24. 8. 2022

Rozhovor s Alicí Paurovou, kandidátkou hnutí Starostové a nezávislí na primátorku Pardubic.

Alice Paurová: Oživíme břehy řek pro všechny generace

Alice Paurová: Oživíme břehy řek pro všechny generace

STAN jde poprvé do voleb samostatně a premiéru máte i vy jako jeho lídryně. Co vás vedlo k rozhodnutí ucházet se o funkci primátorky? ​

Pardubice jsou nádherné město s pozoruhodnou historií. Bohužel ale podle mě stagnují a chybí jim vize na dalších padesát nebo sto let. To chci změnit. Pernštejnové nám tu zanechali krásnou architekturu, kterou budou obdivovat ještě vnoučata našich vnoučat. Co jim ale zanecháme my? Přijde mi, že se často kouká jen na horizont čtyřletého volebního období, ne za něj. Pardubicím chybí vize, především architektonická – jednotná, udržitelná, nápaditá. Doposud jsem se angažovala hlavně na obvodě V, ale zjistila jsem, že pro zásadnější změny je nutné jít výš. Také si myslím, že v politice je potřeba ženský element, protože dává jiný pohled na věc. Ne však na sílu za pomoci kvót, to nic neřeší. Na naší kandidátce na radnici je 16 žen. 

Co je podle vás nejpalčivější aktuální problém Pardubic?​

Jednoznačně doprava, potažmo parkování. Nemá to ale snadné řešení, jak někteří slibují, jde spíš o skládačku několika kroků. Nutností jsou parkovací domy poblíž centra. Dále samozřejmě obchvaty, na které však město nemá vliv. Co navrhneme, je zavedení rezidentního parkování na sídlištích Dukla nebo Polabiny. Není možné, aby místní museli na úkor přespolních hledat místo k parkování někde daleko od vchodu. Souvisí s tím kvalitní veřejná doprava. Aby lidé, pokud ho nutně nepotřebují, mohli nechat auto doma. A v neposlední řadě musíme budovat a také lépe označovat bezpečné a funkční cyklostezky.

Jaké projekty mimo dopravu máte připravené?

Chceme oživit břehy řek tak, aby na nich Pardubáci trávili volný čas. Máme tu Labe a Chrudimku, které se navíc kousek od centra příhodně stékají. Podél nich je ale bohužel pusto. Plánujeme vybudovat náplavku s restauracemi a kavárnami, půjčovnami loďek a prvky pro aktivní sportovce i pro ty, kteří chtějí u vody relaxovat. Cílem je, aby břehy řek byly místem, kde se setkávají generace a kde si každý najde to svoje. Podobně chceme oživit i další zapomenutá místa. Jsem přesvědčená, že velkou parádu mohou udělat i malé projekty, ne jen megalomanské stavby. Někde pomůžou lavičky, jinde workoutové hřiště nebo třeba bludiště pro děti.

Jak se jako trenérka kin-ballu a propagátorka pohybové gramotnosti pro děti díváte na sport v Pardubicích?​

Pardubice jsou právem městem sportu a rozhodně musím pochválit projekt Sportovní park, protože přesně takhle si podporu sportu představuji. Myslím si, že podobné akce, třeba v menším rozsahu, by mohlo město uspořádat i jindy během roku. Peníze mají jít především na sportování dětí a na aktivní trávení volného času co nejvíce obyvatel. Město by z principu nemělo finančně podporovat profesionální sportovce.

A co plánujete pro ty, kteří sportu třeba tolik neholdují? 

Stejně důležité místo má ve městě samozřejmě i kultura. Ráda chodím na koncerty Pardubické filharmonie, u níž oceňuji především profesionalitu, stejně tak pravidelně navštěvuji Východočeské divadlo. Chceme podporovat a rozvíjet projekty jako Svátek hudby od Francouzské aliance, který dává prostor různým žánrům začínajících i profesionálních umělců, nebo Kulturní park, který pomáhá mladým talentům a oživuje netradiční místa Pardubic. Podobné projekty Pardubáky sbližují a posilují jejich vztah k městu, tak ať jich je co nejvíc. Hezký by byl například festival pouličních divadel. 

Autor: Jana Rosenbergerová