Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Změňte zákon, vyzvou starostové své politiky

Změňte zákon, vyzvou starostové své politiky

30. 11. 2011

Prostějovsko – Nemají z čeho opravovat chodníky a silnice. Chybí jim peníze na rekonstrukce škol. Kvůli poloprázdným pokladnám se starostové obcí, řada i z Prostějovska, setkají dnes dopoledne na olomouckém magistrátu s regionálními poslanci a senátory. Tématem bude změna v přerozdělování daní. „Určitě dorazím,“ tvrdí držovická starostka Blanka Kolečkářová (Starostové a nezávislí).

 

S čím přijedou na schůzku poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková, poslanec za ODS Radim Fiala, poslanec za ČSSD Pavel Holík a jeho stranická kolegyně, senátorka Božena Sekaninová? Kolečkářová ubezpečila, že pozvánku dostali všichni. „Doufáme, že bude znamenat posun v liknavosti zákonodárců. Ti se doposud řídili podle stranického klíče a kryli nespravedlivý systém,“ vyjádřil se Ladislav Števanka z krajské organizace svazu místních samospráv. 
 
Držovicím by nový způsob přerozdělování daní mohl přinést zhruba tři miliony korun ročně. Současný rozpočet obce, která se v polovině roku 2006 odtrhla od Prostějova, činí devět milionů korun. 
„Za jedno volební období by přibylo dvanáct milionů korun. Určitě bychom opravili silnice, chodníky a mosty. Potřebujeme také vybudovat cyklostezku do Prostějova a plánujeme i rozšíření hřbitova. Rádi bychom také zrestaurovali památky, abychom je mohli otevřít návštěvníkům,“ vyjmenovala Blanka Kolečkářová. Krumsín by z nového určení daní vyzískal milion korun ročně, což je celá pětina jeho nynějšího rozpočtu. „Když k tomu připočteme dotační tituly ve stejné výši, tak taková částka dokáže zajistit určitý rozvoj obce,“ zhodnotil krumsínský starosta Jaroslav Střelák. 
Připomněl, že tlak na spravedlivější přerozdělování daní není zdaleka novinkou. „Menší sídla po něm volají už zhruba deset let. Velká města však těmto snahám pokaždé zabránila,“ řekl Střelák. 
 
Region| Střední Morava

Autor: Prostějovský deník