Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Workshopy STAN mají své důležité místo.

Workshopy STAN mají své důležité místo.

16. 3. 2022

STAN Olomouckého kraje měl své zastoupení nejen při workshopech Programové konference, konané ve dnech 11. a 12. 3. 2022, ale byl také zastoupen u programové skupiny Sport a pohybová gramotnost, která na konferenci měla svůj stánek, reprezentovaný Michalem Frantíkem a Jiřím Škarabelou. 

Konferenční stánek Michala Frantíka a Jiřího Škarabely

Konferenční stánek Michala Frantíka a Jiřího Škarabely

“Vždy je důležité si na začátku říci, co chceme. My, Starostové a nezávislí, rozhodně jdeme od základů. Od pevné, široké pyramidy, v našem případě znázorňujeme na pevných kořenech stromu. Tam dle našeho názoru musíme směřovat správné nastavení, " na úvod vysvětluje Michal Frantík, člen Celostátního výboru STAN.  

"Současně nezapomínat, že tam to nekončí, jak je to u zmiňovaného stromu, je nutné mít pevný kmen i větve.” Říká Tomáš Konečný, vedoucí týmu Vrcholový sport a talentovaná mládež.

Zároveň Jiří Škarabela, vedoucí týmu mládež a vzdělávání, jednou větou dodává: “Pohyb je základem života.”

Martin Paur, předseda programové komise Sport a pohybová gramotnost, navazuje na předchodí slova všech kolegů a dává našemu koncepčnímu programu jasnou střechu: “Říkáme, že sport může fungovat pouze v případě, pokud je uchopen jako celek. Tzn. na všech úrovních státu a je mu přiřazena jednoznačná role, odpovědnost a podpora.

V Česku chceme vytvořit koncepci fungování sportu a pojmenovat jeho role ve společnosti. Podobně, jako je tomu v Kanadě nebo skandinávských zemích, chceme spolupracovat s univerzitami, svazy, kluby, ale i sokolem a skautem například. Pro nás je důležité správné nastavení nejen na státní úrovni, pak také i krajské a komunální, ve městech, obcích a tam, kde vštěpujeme základní pohybovou gramotnost dětem, čili spolupráce se školami.

U pohybové gramotnosti je velmi důležité propojení napříč ministerstvy, a to nejen MŠMT (Ministerstvo školství a tělovýchovy), MZ (Ministerstvo zdravotnictví) a třeba i MD (Ministerstvo dopravy) nebo MMR (Ministerstvo pro místní rozvoj), kde může jít o cyklostezky, které je také důležité přiřadit k infrastruktuře u sportu.“

"Opravodvá změna musí proběhnout napříč celým státem a veškerými jeho složkami. Samozřejmostí je přímé napojení na oblast vzdělávání, zdravotnictví a sociálních věcí," doplňuje Jan Jirovský, vedoucí týmu řízení a financování sportu.

Na stánku u pohybové gramotnosti jsme se potkali kromě řady starostů a dalších kolegů z programové skupiny sport a pohybová gramotnosti, zejména s paní poslankyní Michaelou Šebelovou, která je velkou propagátorkou pohybu dětí a pohybové gramotnosti. Shodli jsme se na tom, že nastavení tohoto systému a hlavně myšlení lidí není ani příliš drahé. Nestavíme v době krize drahé stadiony, ale přejeme si zdravý a vitální národ a mít přirozené návyky již od dětství.

Ostatně nám to v zápětí ukázala ve své prezentaci Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje za zdravotnictví, která je od roku 2010 zastupitelka a starostka obce Řečany nad Labem na Pardubicku, kde podporuje zdraví a pohyb. Ostatně právě toto téma bylo závěrečnou tečkou názorného příkladu z praxe. Tedy, že se dá pohyb a sport propojit správně na všech úrovních.

Autor: Alena Hálková