Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Vít Rakušan navštívil Olomoucký kraj

Vít Rakušan navštívil Olomoucký kraj

16. 9. 2019

Předseda hnutí Starostové a nezávislí pan Vít Rakušan putoval během léta po České republice. Uplynulý víkend patřil Olomouckému kraji.

Vít Rakušan navštívil Olomoucký kraj

Vít Rakušan navštívil Olomoucký kraj

Po celý pátek třináctého hýbala Českem novinka v kauze Čapí hnízdo, kdy Státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání všech obviněných včetně premiéra Andreje Babiše. STAN tento výrok respektuje, ale kauza není morálně ani eticky v pořádku. Neplánovaně tak návštěva Olomouckého kraje začala už v pátek prostřednictvím živého vstupu do pořadu Události, komentáře z obce Srbce. Záznam lze shlédnout zde

Cílem návštěvy byla akce mikroregionu Na bicyklech Němčickem dne 14. září 2019. Sobota rozhodně nepatřila ke „klasické“ návštěvě politických špiček  – autem, v kravatě a s potřásáním rukou s významnými osobnostmi regionu. Vít Rakušan byl v sobotu doslova v akci, celý den v pohybu, na kole. Setkával se s obyvateli z Němčicka, cyklisty, bavil se o obyčejných radostech i starostech lidí z malých či větších obcí. 

Jeho prvním stanovištěm byla registrace účastníků v obci Srbce, kde potvrzoval kartičky a rozdával tematické náramky. Mnozí účastníci byli mile překvapeni nejen jeho přítomností, ale i tím, jak mu to šlo pěkně od ruky. Během dopoledne vyjel s partou mladých staňáků (mSTAN Olomoucký kraj) na trať, aby rozdával vody projíždějícím cyklistům.

Krátce po poledni usedl na kolo, aby si také sám projel několik obcí v cípu prostějovského okresu. Vydal se na cestu ze Srbec, přes Vitčice, Vrchoslavice, Němčice nad Hanou, Víceměřice a Nezamyslice do Mořic. Na kole jej doprovázela skupina cyklistů, mezi nimiž zářila bývalá reprezentantka Jiřina Ščučková (rozená Frantíková). Ta dříve závodila v silniční cyklistice, dráze, cyklokrosu, ale vyzkoušela si i závody v MTB. Nejvýraznějších úspěchů dosáhla v silniční cyklistice a na dráze a jak sama říká, za největší úspěch považuje 1. místo World Masters games v časovce jednotlivců. V současnosti jezdí na kole pro zábavu a udržení kondice, i když se občas postaví na start v dresu Effetecu, aby ukázala těm mladším, že ještě nepatří do starého železa. Stejně tak ráda podpořila svou účastí jízdu pana Víta Rakušana.

Doprovodná skupina předsedy hnutí STAN zahrnovala také rekreační cyklisty i „hobíky“, členy krajského výboru a několik fanoušků. Po námaze následovala odměna. Pro všechny účastníky rodinné akce Na bicyklech Němčickem bylo připraveno bohaté občerstvení i doprovodný program, vystoupení dětí, mažoretky, hudební produkce a mnoho dalšího v cílové obci Mořice. Za krásného slunečného počasí se sem sjížděly stovky lidí z regionu a všech 17 zapojených obcí.

A jak sobotu zhodnotil Vít Rakušan? „Viděl jsem celý den party nadšených lidí, viděl jsem i takové situace, kdy někomu spadl řetěz a ten druhý mu pomohl. Celou svou atmosférou i pohostinností všech starostů a starostek mně ta akce udělala velkou radost,“  řekl předseda STAN.

Děkujeme všem, kteří se na akci organizačně podíleli a hlavně všem účastníkům.

 

Autor: Filip Reinöhl

Fotoalbum