Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Vír nad Atlantikem zavanul i do Držovic. Kvetly třešně

Vír nad Atlantikem zavanul i do Držovic. Kvetly třešně

16. 1. 2014

Loni sužovaly srdce Evropy tuhé mrazy, letos je ovšem všechno jinak. Namísto zamrzlých rybníků a sněhových nadílek začal rok desetistupňovými dny a místo jinovatky osázely větve stromů květy. Jedním z míst, kde došlo k tomutu nečekanému výkvětu, byly i Držovice na Prostějovsku. Nad rozkvetlými pouličními třešněmi se podivovala také starostka Držovic. "Za tu dobu, co jsem starostkou, si nepamatuji, že by nám zde v lednu kvetly třešně," uvedla Blanka Kolečkářová pro Prostějovský deník.
Vír nad Atlantikem zavanul i do Držovic. Kvetly třešně

Vír nad Atlantikem zavanul i do Držovic. Kvetly třešně

Tenhle předčasně jarní úkaz má přitom na svědomí stejný pachatel jako loňské vysoké mrazy. Mráz minulé zimy způsobil proudový vír nad Balkánem, který hnal do střední Evropy chladný vzduch ze Sibiře. Stejně orientovaný vír se ovšem aktuálně nachází nad Atlantikem a žene k nám teplý vzduch z jihovýchodní části oceánu. Vytvoření vzdušného víru v jiné části Země tak proměnilo omrzlé stromy do květnaté podoby.

Celý článek o nečekaném držovickém výkvětu si můžete přečíst zde

http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/jaro-v-lednu-poblaznilo-prirodu-kvetou-tresne-krtci-vyrazili-do-akce-20140107.html