Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Více online díky dotacím na měkké projekty

Více online díky dotacím na měkké projekty

17. 6. 2020

Za první měsíc pod vedením nového starosty obce Mořice Tomáše Pavelky stihli podat 2 žádosti o dotace na „měkké“ projekty.  

Mořice

Mořice

Cílem první dotace Wifi 4 U je vybudování veřejných míst s připojením k internetu. V Mořicích mají vytipovaná místa, kde lidé tráví volný čas, kde by ho mohly využít maminky s dětmi na hřištích, návštěvníci obce a místní na veřejných prostranstvích. 

Projekt již mají hotový například v obci Senice na Hané nebo ve městě Konice. „S fungováním bezdrátového připojení pro veřejnost jsme plně spokojeni. Investice ve výši 15.000 EUR od Evropské unie se obci určitě vyplatila,“ zhodnotil Michal Tichý, starosta Senice na Hané

Druhý měkký projekt, do kterého se v obci Mořice pustili je projekt přívětivého úřadu. Minimální hodnota je 1 milion korun a 95 % je hrazeno z dotace. Pokud obce dotaci získají, budou mít elektronickou úřední desku, vlastní mobilní aplikaci, spolu s tím mohou vytvořit nový web nebo rozklikávací rozpočet. Cílem je vyšší transparentnost, ale předně vyšší komunikace s lidmi. Na klasickou papírovou úřední desku nelze vyvěsit plnou verzi některých dokumentů, ale lze, což zákon umožňuje, vyvěsit dokumenty s odkazem na internet. 

„Obavy o to, zda se na elektronické desce vyznají senioři, nemáme. Myslím si, že senioři jsou šikovní a pokud jim pomůžeme, tak se naučí orientovat i v nové digitální úřední desce. Nějakou možná ponecháme i papírovou, uvidíme. Pokud se podaří dotaci získat, pak bychom na dva roky mohli mít i místního redaktora, který by se staral o PR, zpravodaj apod. Není potřeba dělat jen obrovské projekty a stavby, i ostatní projektové záměry si zaslouží dojít k realizaci. Jsem velmi rád, že se takové výzvy objevily a nám se podařilo projekty připravit,“ dodává Tomáš Pavelka, starosta obce Mořice

Na projektu přívětivého úřadu právě pracují v obci Náklo. „Využíváme této nabízené možnosti a podáváme žádost o dotaci. Zdá se nám to užitečné. Mnohdy je těžké předat maximálnímu počtu občanů informaci v co nejkratší době. Skvěle se nám osvědčil Obecní Zpravodaj, který vychází jen jedenkrát měsíčně, takže aktivně využíváme všech dalších možných způsobů. Máme zkušenost, že včasné a dostatečně podrobné podání informací předchází zbytečným dohadům a mnohdy i konspiracím, jak co vlastně je,“ říká Marek Ošťádal, starosta obce Náklo a kandidát do Senátu ve volebním okrsku č. 66.

 

Autor: Yveta Sommerová