Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Veřejná spolupráce pro udržitelné regiony

Veřejná spolupráce pro udržitelné regiony

30. 6. 2024

Krajské předsednictvo Sdružení místních samospráv ČR ve  spolupráci s Norskými fondy uspořádalo začátkem června v obci Čelechovice na Hané kulatý stůl Olomouckého kraje s názvem "Veřejná spolupráce pro udržitelné regiony“.

Starostka Jarmila Stawaritschová

Starostka Jarmila Stawaritschová

Úvodní část patřila představení vzájemné spolupráce v rámci Norských fondů, následovala studie proveditelnosti česko-norské spolupráce, mluvilo se o problémech s obnovou krajiny na venkově, seznámili jsme se z výstupy pracovní skupiny pro Životní prostředí ze společného jednání s norskými kolegy, zástupkyně SFŽP představila dotační příležitosti z Operačního programu Životního prostředí.

„V době dynamické urbanizace a změny klimatu je stále důležitější rozvíjet a sdílet odborné znalosti v oblasti odolných, inteligentních a udržitelných obcí, měst a regionů“ zdůraznila starostka obce Čelechovice na Hané Jarmila Stawaritschová (STAN). 

Velmi cenná byla moderovaná diskuze tematicky zaměřená na klimatické změny. Diskutovalo se o konkrétních zkušenostech. „Bylo skvělé sdílet příklady dobré praxe v oblasti obnovy krajiny a získat tak inspiraci pro naše obce k projektům, které řeší zmírnění negativních vlivů klimatické změny“ vyzdvihl Marek Dohnal (STAN), starosta obce Klokočí.

Jarmila Stawaritschová také odprezentovala příklady dobré praxe v rámci komplexních pozemkových úprav a připravila prohlídku obce Čelechovice na Hané.
 

Autor: Alena Hálková