Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj V Jeseníku zvítězil zdravý rozum

V Jeseníku zvítězil zdravý rozum

7. 10. 2022

„Zdravé město potřebuje zdravý rozum.“ To byl předvolební slogan sdružení nezávislých kandidátů s názvem „PRO Jeseník“ s podporou STAN. Ukázalo se, že pokračovat v dosavadní koalici je tím nejrozumnějším řešením, a to i s ohledem na to, že současný místostarosta Václav Urban dostal od opozičních lídrů nabídku na post starosty města v nadcházejícím volebním období.

Václav Urban (PRO Jeseník) a Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

Václav Urban (PRO Jeseník) a Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

„Občané rozhodli tak, že se současným koaličním partnerem jsme ve volbách opět získali většinu křesel v zastupitelstvu. To považuji za signál, který nám dává najevo pokračovat v tomto složení a nadále řídit město a rozvíjet jej v souladu s našim volebním programem a strategickým plánem. Pohodlnou většinu bychom získali i v případě, že bychom šli do koalice se všemi ostatními subjekty, které se dostaly do zastupitelstva, a to včetně postu starosty města. Zde bychom však museli uzavřít dohodu mimo jiné i s hnutím ANO a SPD, což pro nás bylo nepřijatelné. Hnutí ANO totiž v Jeseníku ve volebním období 2014-2018 napáchalo dost škody a všichni si to živě pamatujeme. Rozum proto velel: pojďme raději pokračovat v osvědčené spolupráci se současným koaličním partnerem.“ vysvětlil staronový místostarosta města Jeseník.

Podpisem koaliční smlouvy dne 3.10.2022 byla definitivně zpečetěna spolupráce uskupení PRO Jeseník (SNK, STAN) a Jeseník srdcem (TOP 09, Zelení) v nadcházejícím čtyřletém volebním období. Starostkou zůstává i nadále Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem), kterou ve vedení jesenické radnice na pozici jediného místostarosty doplní Václav Urban (Pro Jeseník). Zeštíhlení se dočká městská rada, v níž usedne nově 5 členů místo dosavadních sedmi a PRO Jeseník v ní obsadí dvě křesla. Dohoda dává možnost Jeseníku srdcem určit si jednoho radního, který bude mít uvolněnou funkci. Tato dohoda vzešla z konstruktivního jednání mezi oběma subjekty a respektuje výsledky letošních komunálních voleb.

„Snížením počtu členů vedení města ze tří na dva a zúžením počtu radních ze sedmi na pět dáváme jasně najevo, že to myslíme vážně i s rozpočtovou kázní. V nadcházejících několika letech to městský rozpočet nebude mít lehké, proto je třeba už od počátku krotit provozní výdaje, abychom nemuseli příliš škrtit investice, které máme naplánované a jsou důležité pro rozvoj města“ dodal místostarosta Václav Urban.