Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Tomáš Pavelka úspěšně dokončil v Mořicích další tři projekty

Tomáš Pavelka úspěšně dokončil v Mořicích další tři projekty

17. 7. 2023

Občané i vzácní hosté v Mořicích na Prostějovsku slavnostně zahajovali s panem starostou provoz dalších tří projektů. Jde o víceúčelové hřiště, vodopropustnou dlažbu a veřejné osvětlení s LED lampami.

Zleva: Tomáš Pavelka, Jana Krutáková, Jitka Chalánková, Josef Suchánek, Roman Brandýs a Antonín Basler.

Zleva: Tomáš Pavelka, Jana Krutáková, Jitka Chalánková, Josef Suchánek, Roman Brandýs a Antonín Basler.

Tomáš Pavelka se stal starostou obce Mořice již ve svých 21 letech, nyní pokračuje druhým funkčním obdobím a jak je vidět, nadšení do práce mu opravdu nechybí.

Víceúčelové hřiště „vyrostlo“ v centru obce na ploše bývalého tenisového kurtu uprostřed původní zámecké zahrady. Dvouetapová realizace od roku 2021 stála nakonec 2 350 000 Kč, z toho Olomoucký kraj přispěl částkou 559 000 Kč a částkou 800 000 Kč Národní sportovní agentura. Na hřišti si lze zahrát tenis, volejbal, malou kopanou, streetball a další sporty. První slavnostní výkop provedli hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a místopředseda Národní sportovní agentury Roman Brandýs. 

Nový dlážděný povrch má nyní téměř 1 500 metrů čtverečných betonových ploch, díky kterému voda zůstane tam, kde naprší. Vsakování probíhá dvojím způsobem, klasicky na parkovištích a velkých vjezdech velkou spárou u tomu uzpůsobené dlažby. Netradiční je druhý způsob vsakování, a to celým povrchem dlažby, která je ve své struktuře pórovitá a na vsakování připravená. „Vizuální rozdíl oproti běžné dlažbě je téměř nerozeznatelný“, pochvalovala Jana Krutáková, poslankyně a předsedkyně výboru pro životní prostředí. Nová je tedy dlažba v uličce u MŠ a naproti MŠ, vjezd do sokolovny, parkoviště točny, plocha za hospodou, parkoviště a vjezd u hasičské zbrojnice a plocha mezi garážemi. Celkem projekt stál 5,5 mil. Kč, dotace od Státního fondu životního prostředí je více než 4,5 milionu Kč.

Neposledním projektem byla výměna lamp a obnova soustavy veřejného osvětlení. Z celkových 103 světelných obecních bodů došlo k výměně nových 66 lamp tak, že v současné době jsou již všechny LED. Náklady převyšují milion korun, polovinu přispělo Ministerstvo průmyslu a obchodu skrze dotaci z Národního plánu obnovy. „Každé světlo ušetří dvě třetiny nákladů oproti současnému způsobu svícení, lampy jsou inovativní a chytré“, upřesnil Štěpán Hofman, ředitel kabinetu ministra průmyslu a obchodu.

„Je obrovská radost znovu moci předat lidem hotové projekty, a to hned tři. Víceúčelové hřiště nám chybělo roky, nebylo lehké na něj získat finance. Sport potřeboval svůj stánek a nyní jej má, těším se na jeho využívání místními, školkou, TJ Sokola a dalšími sportovními nadšenci. Mnohá místa v obci změnil k nepoznání projekt výměny nepropustných povrchů za propustné. Opravy byly potřebné, kromě lepšího vzhledu zvýšily i bezpečnost pěší dopravy. Zvolená metoda vsakování je inovativní a zajistila nám i nemalé dotační finance. Posledním projektem je výměna světel, celá obec bude mít LED lampy nyní, je to chytré a šetříme náklady obci i snižujeme světelný smog.“ vysvětlil Tomáš Pavelka i dalším váženým hostům, senátorce Jitce Chalánkové a Antonínu Baslerovi, pomocnému biskupovi olomouckému.

Autor: Alena Hálková