Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Tomáš Müller promluvil o komunitní energetice na konferenci STAN

Tomáš Müller promluvil o komunitní energetice na konferenci STAN

13. 11. 2023

V pátek 10. 11. 2023 se v Praze konala Programová konference STAN. Poslanec Tomáš Müller byl jedním z řečníků panelu věnovanému energetické soběstačnosti společně s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou.

Poslanec Tomáš Müller uprostřed

Poslanec Tomáš Müller uprostřed

Komunitní energetika je způsob, jak zapojit do výroby elektřiny obnovitelné zdroje a takto vyrobenou energii sdílet spolu s ostatními. Ačkoliv tuto věc provází obrovské nadšení, nejedná se o věc zcela bezproblémovou. Komunitní energetiku je potřeba chápat jako doplněk ke klasickým způsobům výroby elektřiny.

Tomáš Müller již dříve upozorňoval, že při realizaci komunitní energetiky je důležité, aby si aktéři velice důkladně spočítali náklady a celkovou návratnost. V případě obcí je důležité, aby si nechaly vypracovat opravdu poctivou energetickou koncepci, která zahrne celkové náklady a využití takto vyrobené energie v horizontu několika let.

Mezi hlavní výhody komunitní energetiky patří nulové emise v místě výroby elektrické energie. Celkově také dochází k posilování energetické nezávislosti na externích dodavatelích. „Jsem rád, že jsme jako hnutí STAN mohli k rozvoji komunitní energetiky přispět a že tak Česká republika následuje to, co v jiných zemích již funguje“ uzavřel své vystoupení Tomáš Müller.

Autor: Alena Hálková