Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj To sucho přece neskončilo

To sucho přece neskončilo

19. 6. 2020

Mám radost, že tzv. "zemědělské sucho" vyřešily deště v posledních týdnech a pro tuto chvíli není republika akutně ohrožena suchem. 

Josef Suchánek

Josef Suchánek

Svrchní vrstva půdy mnohde až do jednoho metru je prostoupena vodou. Přesto je správná chvíle akcelerovat snahy o komplexnější řešení zadržování vody v krajině a nepodléhat iluzím a názorům, že žádné sucho přece není. Svým dílem může docela účinně přispět každý – občan, firma, obec, kraj, stát.

Ochrana vody a zápas se suchem začíná v kopcích a lesích, které dostávají v posledních letech řádně zabrat kvůli kůrovcové kalamitě. I zde se ale dají dělat relativně rychlá a účinná opatření. Podívejme se třeba na tůňky v Beskydech.  

Obnova vícedruhových lesů je těžším, pomalejším, ale zcela nutným procesem. Zásahy v ostatní krajině ve prospěch zadržení vody musí probíhat souběžně.

Mnohá opatření mají v rukou zemědělci. Řešení meliorací na polích i v lesích, drobení lánů na menší pole, šetrnější zemědělství, méně technických plodin, méně chemie, více remízků, polních cest a alejí, zakládání mokřadů a tůní, vracení meandrů potokům a říčkám. 

Včerejší mimořádné zasedání Poslanecké sněmovny, které se podařilo svolat kvůli boji se suchem a projednávání návrhů zákonů napříč spektrem, je nadějným začátkem pro ochranu vody. 

To všechno a mnoho dalšího musíme řešit a rozpohybovat. Je to důležité. Pro budoucnost nás všech.

Josef Suchánek
lídr kandidátky Piráti a Starostové