Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Tiskové zprávy Z Odpadů Olomouckého kraje musí profitovat všichni. Máme plán.

Z Odpadů Olomouckého kraje musí profitovat všichni. Máme plán.

28. 5. 2021

Jedna z velkých výzev, která před námi stojí jsou Odpady Olomouckého kraje. Pravidelně se teď k tomuto tématu na kraji vracíme. Důvod pro založení této společnosti byl ten, aby nakládání s odpadem bylo pro jednotlivá města a obce v našem kraji levnější a také abychom více šetřili životní prostředí.

Z Odpadů Olomouckého kraje musí profitovat všichni. Máme plán.

Z Odpadů Olomouckého kraje musí profitovat všichni. Máme plán.

Akciová společnost Odpady Olomouckého kraje má také pomoct skončit se skládkováním v roce 2030 a pracovat s odpadem jako se surovinou, ze které se dá ještě něco vyrobit.

Minulé vedení Olomouckého kraje nastavilo fungování společnosti Odpady Olomouckého kraje tak, že pro řadu malých obcí je účast v tomto projektu v současné době nevýhodná. My se snažíme spolu s hejtmanem Josefem Suchánkem a radním pro životní prostředí Martinem Šmídou tyto podmínky přenastavit, protože nám jinak malé obce účast v tomto projektu odmítnou. Pokračování tohoto projektu by pak nedávalo žádný smysl. 
Rovné podmínky malým obcím by měl zajišťovat Spolek Odpadů Olomouckého kraje, který by tyto obce sdružoval a byl by podobně velkým akcionářem, jako velká města z našeho kraje. 

Snažíme se prosadit, aby hlas i těch menších a vzdálenějších obcí byl slyšet a dostalo se mu zastání, to znamená, aby rozhodování mezi akcionáři probíhalo konsenzuálně. Nechceme, aby velcí akcionáři rozhodovali na úkor těch malých. Zatím jsme napůl cesty. Podařilo se nám přenastavit model fungování této akciovky na německý model. V dalších jednáních, abychom dosáhli našich cílů, budeme pokračovat.  

Tomáš Müller
Starosta Nové Hradečné a krajský zastupitel