Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Tiskové zprávy Volební maraton skončil, je čas hodnotit výsledky.

Volební maraton skončil, je čas hodnotit výsledky.

30. 9. 2022

Komunální volby v Olomouckém kraji dopadly poměrně dobře. Zaznamenali jsme velmi dobrý výsledek kandidátních listin STANu v mnoha obecních zastupitelstvech a jejich zastupitelé tak mohou pokračovat ve veřejné službě. Voliči dali důvěru kandidátům zejména v obcích a městech na Prostějovsku a Jesenicku. Významný úspěch jsme zaznamenali v Jeseníku a Šumperku. 

Volební štáb v Olomouci při sledování výsledků komunálních voleb.

Volební štáb v Olomouci při sledování výsledků komunálních voleb.

„Jednalo se hlavně o naše tradiční města a obce. Voliči z těchto kandidátních listin vybrali celkem 212 zastupitelek a zastupitelů. Hnutí STAN v Olomouckém kraji potvrdilo svou potřebnost a užitečnost. Voliči jasně ukázali, že oceňují každodenní práci a praktická řešení“, vysvětluje Jana Přecechtělová, předsedkyně krajské organizace v Olomouckém kraji.

Hnutí Starostové a nezávislí kandidovalo nejčastěji ve spolupráci s nezávislými kandidáty, s místními sdruženími, případně s dalšími politickými subjekty, například TOP 09, Zelení, v jednom případě i s Pirátskou stranou. Podařilo se takto obsáhnout 59 volebních komunálních obvodů.

Zároveň se však v komunálních volbách odrazil vliv letošních kauz, které poškodily značku STAN, což vedlo k nižšímu počtu podaných kandidátních listin než v roce 2018. „V krajském městě Olomouc koalice STANu, Zelených a nezávislých olomouckých osobností ztratila jeden mandát a míří do opozičních lavic v sestavě dvou zastupitelek“, upřesňuje Andrea Hanáčková, místopředsedkyně krajské organizace v Olomouckém kraji.

„Je třeba ocenit, že jsme značku STAN hrdě nesli i v tomto nelehkém období, kdy se jiné strany a hnutí schovávají pod různými umělými místními názvy. Hodnoty STANu a schopnost přiznat minulá pochybení nám u řady voličů zachovaly přízeň. Velmi si toho vážíme a v nastávajícím období prokážeme naši schopnost dobře spravovat města a obce.“ ještě doplňuje Jana Přecechtělová.

Kandidát do Senátu v obvodu č. 61 – Olomouc, JUDr. Mag. iur. Michal Malacka, Ph.D., MBA, získal 2399 hlasů voličů, což nestačilo na postup do druhého kola senátní volby. Michal Malacka se rozhodl podpořit v kandidatuře do druhého kola senátní volby Lumíra Kantora. 

„Děkujeme všem voličům, volebním komisařům, ale především kandidátkám a kandidátům za odvahu, se kterou šli do komunálních voleb s podporou hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ. Gratulujeme zvoleným zastupitelkám a zastupitelům a přejeme jim úspěšné volební období“ uzavírá Jana Přecechtělová.

Autor: Alena Hálková