Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Tiskové zprávy STAN v nových zastupitelstvech Olomouckého kraje

STAN v nových zastupitelstvech Olomouckého kraje

31. 10. 2022

Měsíc po komunálních volbách proběhla téměř ve všech obcích a městech Olomouckého kraje ustavující zasedání obecních i městských zastupitelstev. Vzešli z nich noví starostové a starostky, místostarostové a místostarostky, radní a výbory.

Pozvánka na školení nových zastupitelů v Olomouci.

Pozvánka na školení nových zastupitelů v Olomouci.

Ze 30 starostů obcí Olomouckého kraje, kde byly podány kandidátní listiny politického hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ nebo kandidátní listiny nezávislých kandidátů spojených se STAN, registuje hnutí v tento moment 25 starostů, kteří obhájili svou funkci, případně nastoupili za končícího starostu.

„Všem těmto staronovým i novým starostům srdečně gratuluji! Obhájit starostovskou funkci v letošních komunálních volbách nebylo vůbec jednoduché,“ konstatuje Jana Přecechtělová, krajská předsedkyně hnutí pro Olomoucký kraj.

Zásadní ustavující zastupitelstva v obcích s rozšířenou působností navštívil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek zvolený taktéž za STAN. „Byl jsem v Uničově, Konici, Lipníku, Jeseníku, Šumperku a v Olomouci. Více se mi bohužel kapacitně zvládnout nepodařilo. Všude jsem dostal prostor ke zdravici a gratulaci, všude jsem připojil nabídku spolupráce a přesvědčení, že bude kvalitní, ku prospěchu občanů našeho kraje.“, dodává hejtman Suchánek.

Za minulou práci je potřeba poděkovat bývalým starostům, kteří v práci již nebudou pokračovat: v Bystrovanech je to Radek Sklenář, v Liboši Jan David. V Moravičanech bude bývalý starosta Antonín Pospíšil místostarostou, začíná již šesté volební období ve vedení obce. V některých obcích proběhla těmito volbami generační obměna, v Dlouhé Loučce se takto rozloučil mnohaletý starosta Ladislav Koláček. V Troubkách pokračuje v práci pro obec na zastupitelském postu bývalý dlouholetý starosta za STAN Radek Brázda. V Nákle dodržel slovo starosta Marek Ošťádal, který o svou obec pečoval tři volební období. Nyní se bude plně věnovat práci senátora. V Horních Nětčicích v oblasti Přerovsko se na ustavujícím zastupitelstvu noví zastupitelé nedohodli na rozdělení funkcí a budou tam vypsány náhradní volby. Pro úplnost je třeba dodat, že v Přáslavicích se koná ustavující zastupitelstvo až dne 1. 11. 2022, jelikož krajský soud přezkoumal volební žalobu a neshledal pochybení.

Máme i nové starosty, a to Michala Vacka v obci Černotín a Michaelu Hegarovou v Paršovicích. I mnoho místostarostů obhájilo své funkce. Na práci se těší například Václav Urban v Jeseníku, Jiří Kozel ve Zlatých Horách nebo Jaroslav Vrána v Tovačově. Významným úspěchem je obsazení funkce první místostarostky Šumperka Evou Kosteckou. Nové místostarosty mají také obec Těšetice a obec Tršice.

 „Těmto novým obecním funkcionářů gratulujeme dvojnásob, vážíme si důvěry, kterou STAN v těchto obcích od občanů dostal. A zároveň jim nabízíme podporu v podobě školení nových zastupitelů a zastupitelek. Proběhne již tento týden v Olomouci v kanceláři poslance Tomáše Müllera. Zkušenosti, tipy a nápady nasdílí 1. místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček, dlouholetý starosta obce Pacov na Pelhřimovsku a současně poslanec“, vysvětlila Jana Přecechtělová.

Hnutí STAN si váží i všech radních, kteří obhájili své funkce. Starostové a nezávislí mají tak své zastoupení v Zábřehu, v Dolních Studénkách, nově také v Dlouhé Loučce, v Jeseníku, Lipníku nad Bečvou, Tovačově, Troubkách a Vápenné.

V neposlední řadě je také třeba ocenit dalších 15 starostů, kteří kandidovali tzv. na podpisy. I oni nesou hodnoty hnutí STAN při každodenní správě obcí a měst.  

Autor: Alena Hálková