Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Tiskové zprávy S novelou stavebního zákona nesouhlasíme

S novelou stavebního zákona nesouhlasíme

13. 7. 2021

STAN Olomouckého kraje s návrhem stavebního zákona nesouhlasí. Dojde k omezení kompetence úřadů a občanům se ztíží stavební řízení, kdy budou muset na úřad dojíždět z větší vzdálenosti.

S novelou stavebního zákona nesouhlasíme

S novelou stavebního zákona nesouhlasíme

Vládní návrh novely stavebního zákona, který byl zcela změněn komplexním pozměňovacím návrhem a dalšími návrhy, byl přijat sněmovnou v květnu těsnou většinou. Stavební úřady by zmizely z malých obcí a občanům by se na míle vzdálily. Nově by měly spadat pod centrální Nejvyšší stavební úřad se sídlem v Ostravě. Proti těmto změnám se vyslovily jak obce a města, tak odborníci z oboru a také senátoři, kteří návrh absolutní většinou odmítli, a proto o něm musí sněmovna hlasovat dnes hlasovat znovu. Pro jeho přijetí potřebuje 101 hlasů. 

„Možná namítnete, že současná situace kolem povolování staveb není dobrá. V novém zákoně byla přínosem digitalizace, ale to bylo asi jediné. Navrhovaný „super úřad“ by nebyl nic jiného než super drahý super problém,“ říká senátor Marek Ošťádal a starosta obce Náklo.

STAN Olomouckého kraje s daným návrhem nesouhlasí. Změna se zřejmě dotkne až čtyřiceti úřadů o jejichž budoucnosti se bude po přijetí zákona rozhodovat. 

Dle starosty obce Senice na Hané znamená tato novela krok zpět, kterým se Stavební úřad od lidí bude vzdalovat. „Úřednice na našem stavebním úřadě znají dokonale všechny obce, které spadají do územní působnosti našeho stavebního úřadu, což je pro stavební řízení docela podstatné. Posun k centralizaci je krokem zpět,“ vyjádřil se starosta Michal Tichý.

Starosta ORP Konice Michal Obrusník také není z novely nadšený. „Jako starosta obce s rozšířenou působností, ale i jako občan našeho státu, mám velkou obavu, že i přes jednoznačné odmítnutí návrhu zákona Senátem převýší politická poslušnost vládnoucí koalice, podporované krajními politickými subjekty, nad zdravým rozumem našich zákonodárců,“ komentuje situaci Michal Obrusník a dodává: „Pokud tomu tak bude, dojde k rozbití funkčního modelu veřejné správy a destrukci úřadů měst a obcí. Naruší se struktura veřejné správy i v oblasti dopravních řízení, památkové péče a životního prostředí. Jde o extrémně drahý experiment v řádech ne desítek, ale spíše stovek miliard korun, a snahu vlády o cílený návrat k centralizaci moci.“ 

Starosta Konice dále nesouhlasí s argumentací, že problémy ve stavebních řízeních vyřeší přesun úředníků z měst a obcí do jiných kanceláří: „Vím ze své praxe, že současná legislativa stavebních řízení vede k průtahům, ale příčiny jsou v zákonech, ne v úřednících na obcích. Jestliže všichni potřebujeme zajistit vyšší rychlost a lepší průběh stavebních řízení, pak k tomu potřebujeme legislativu, která to umožní při zachování ochrany přírody, památek nebo požární ochrany. Určitě ale k tomu nepotřebujeme nové úřady, a tedy jiné budovy, nová auta, počítače, programy, spisové služby a přesuny archivů. Pokud Poslanecká sněmovna ČR nevyslyší Senát, pak bude dnes rozhodovat pouze politická příslušnost a hra na opozici a koalici,“ dodává na závěr Michal Obrusník. 

Jana Přecechtělová
předsedkyně krajského výboru STAN OLK
jana.precechtelova@stan.cz, tel: +420 724 980 705

Michal Obrusník
2. místopředseda krajského výboru STAN OLK a starosta Konice
starosta@konice.cz, tel: +420 724 769 122

 

Autor: