Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Tiskové zprávy Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek oceňuje zachránce lidského života

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek oceňuje zachránce lidského života

20. 12. 2022

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek dnes vyslovil děkovné uznání Richardu Šmídovi za statečnost při záchraně lidského života. Díky němu přežil těžkou nehodu rakouský účastník cyklistického závodu v Kyjově.

Hejtman Josef Suchánek a Richard Šmída

Hejtman Josef Suchánek a Richard Šmída

Závod se konal v květnu letošního roku, cyklista v plné rychlosti narazil zezadu do stojícího auta na závodní trati a utrpěl mnohá vážná zranění, z nichž nejhorší bylo podříznutí hrdla o sklo vozu. Nebýt duchapřítomnosti Richarda Šmídy, jeho bleskové a správné reakce, závodník by nehodu nepřežil. Samotný Richard Šmída vzpomíná na celou situaci takto: „Nemohl jsem nereagovat. První pomoc se dávat zkrátka musí, o tom se nepřemýšlí.“

Richard Šmída je aktivním registrovaným příznivcem oblastní organizace hnutí Starostové a nezávislí Prostějovsko. V Prostějově žije a pracuje, je spolumajitelem prodejny jízdních kol a lyží, cykloservisu i skiservisu. Cyklisté ho také znají jako mechanika české cyklistické reprezentace a prostějovského cyklistického týmu. Zúčastnil se olympijských her v Tokiu a dalších světových soutěží.

„Teoreticky každý z nás ví, že je ve chvíli neštěstí potřeba rychlé pomoci. Ale ne každý prokáže pohotovost, chladnou hlavu a statečnost, když se něco opravdu stane. Tady to dopadlo dobře a rád jsem panu Šmídovi vyjádřil ocenění a velký dík,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Minulý týden obdržel Richard Šmída medaili za záchranu lidského života také od Františka Jury, primátora statutárního města Prostějova.

Autor: Alena Hálková