Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Strom roku 2024

Strom roku 2024

29. 6. 2024

Do soutěže Strom roku se přihlásilo celkem šedesát šest stromů z celé České republiky. Do finále vybrala porota Nadace Partnerství deset finalistů a tři stromy získaly titul Strom hrdina.


Mezi finalisty se dostala i lípa na návsi v Bousíně. Je jedinou z celého Olomouckého kraje!

Soutěžící lípa v Bousíně, starostka Monika Tmé úplně vpravo

Soutěžící lípa v Bousíně, starostka Monika Tmé úplně vpravo

Finální desítku stromů představují například lípy, javor, jinan, jerlín, dub a kaštan. Hlasování odstartuje 22. července, svůj hlas mohou lidé posílat až do 29. září 2024 na www.stromroku.cz . Hlasování potrvá 11 týdnů, poté se pět finalistů s nejvíce hlasy dostane do tajného superfinále od 30. září do 6. října 2024, kde se bude hlasovat ještě jednou.


Každý strom bude postupně představen v krátkých videospotech moderovaných slavným Vladimírem Kořenem. „V Bousíně se bude natáčet 11. července 2024 a věříme, že se náš krásný strom se silným příběhem, pro který jsme si vylosovali soutěžní číslo devět, dostane do superfinále“ vysvětluje Monika Tmé, starostka obce Bousín.

Celkového vítěze vyhlásí porota 22. října 2024 v brněnské Hvězdárně a planetáriu. Vítězný strom získá arboristické ošetření od firmy Prostom Bohemia a postup do ankety Evropský strom roku. Stromy na druhém a třetím místě
získají ošetření kořenovou injektáží od společnosti Groown.

Se soutěží souvisí i Putovní výstava Za stromy roku. „Jde o výstavu fotografií, které zachycují deset finalistů ankety Strom roku a bude k vidění i u nás v Bousíně, v posledním srpnovém týdnu. Datum a čas otevření výstavy včas upřesníme“ dodává místostarostka Dana Minxová.

Autor: Alena Hálková