Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Starostové si operativně pomáhají

Starostové si operativně pomáhají

18. 3. 2020

Starostové obcí řeší situaci podle aktuální potřeby. Jsou velmi vděční za spolupráci mezi občany, díky které je možné zabezpečit základní potřeby občanů.

Starostové si operativně pomáhají

Starostové si operativně pomáhají

Na nedostatek roušek obyvatelé města Konice zareagovali samovýrobou. „Velmi oceňuji nasazení paní Kateřiny Hemzal, která dodává velmi kvalitní roušky k distribuci městským úřadem. Operativně zareagovalo výrobní družstvo Moděva Konice, které hned zavedlo výrobu jednorázových roušek, a to nejen pro region Konicka, ale především ve spolupráci s celostátním krizovým štábem, připravuje distribuci do oblastí zasažených koronavirem,“ říká starosta města Konice Michal Obrusník (STAN).

V Litovli funguje krizový štáb a informuje občany o opatřeních. „Občané jsou disciplinovaní, vycházejí ven jen pro nákup a k lékaři. Ve městě funguje pomoc s nákupy, které obstarávají dobrovolníci ve spolupráci s městským úřadem,“ sdělil radní Zdeněk Potužák (STAN). Potřební mohou volat na určenou telefonní linku a nákup je jim dodán ke dveřím. Peníze se v tuto chvíli nevybírají, účtování proběhne až po skončení  karantény.  Občané jsou aktivní v šití roušek a vzájemné podpoře.

Konice je sousedícím městem s Litovlí, která je součástí oblasti v karanténě. Emeritní starosta města Litovel, pan Zdeňek Potužák (STAN) se s dotazem obrátil na starostu Konice v záležitosti výpomoci s šitím roušek. Nicméně dodávky roušek na Litovelsko jsou koordinovány Krajským krizovým štábem, který je v kontaktu s Moděvou.

„Ve středu byly konečně dodány roušky pro  zdravotníky, prodavače, městskou policii, charitu...,“ informoval Zdeněk Potužák a dodává: „Nejhorší je izolace doma, kdy se nesmí ani na procházky a začíná být problém i s venčením psů.“

Obec Přáslavice pomáhá Litovelsku. Mají nové auto pro JSDH a hned ho využili. "Naši chlapi z JSDH odjeli doplnit  hlídky na hranice litovelska, aby si profesionální hasiči odpočinuli a byli v pohotovosti pro zásadní zákroky," informuje starostka Přáslavic. Vzhledem k náročné situaci zvládá obec svou funkci dobře, v rámci možností. "Musím konstatovat, že se na svoje lidi v Přáslavicích můžu spolehnout a to je super," hodnotí Jitka Ivanová, starostka Přáslavic.

Starosta v Nové Hradečné obešel spolu s kolegyní některé seniory, aby zjistili, jestli mají dostatek informací, jídla, jestli jim něco nechybí. „Zjistil jsem, že jsou vesměs dobře informováni, zásoby jídla mají tak na týden. Všichni občané byli rádi, že je někdo navštívil a má o ně zájem,“ podělil se o zjištění mezi občany Tomáš Müller, starosta Nové Hradečné. V případě potřeby jsou na úřadě připraveni pomoci seniorům s donáškou jídla a zabezpečením základních potřeb.

 

Autor: Yveta Sommerová