Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Sněmovní týden Hany Naiclerové

Sněmovní týden Hany Naiclerové

30. 1. 2024

Týden od 22. ledna 2024 byl ve znamení mnoha celodenních jednání pléna Poslanecké sněmovny.

Poslankyně Hana Naiclerová

Poslankyně Hana Naiclerová

Mediálně asi nejviditelnější bylo první čtení návrhu zákona o správě voleb, v rámci něhož se zavádí možnost volit korespondenčně pro Čechy žijící v zahraničí. Opět jsme byli svědky mnohahodinových obstrukcí ze strany opozice, které se hodí, že část občanů České republiky má v podstatě znemožněn výkon volebního práva. Nejde ale o voliče ANO a SPD… Myslím si, že se tímto napravuje letitý problém, který se dosud žádné vládě nechtělo řešit, protože to nepřinese politické body u většiny populace.

Čeká nás ale ještě spousta práce, protože opozice určitě využije druhé a zejména třetí čtení k dalším mnohahodinovým projevům.

Kdo má z těchto nekonečných jednání užitek? Nikdo, akorát to brzdí projednávání dalších důležitých zákonů.

S tím souvisí nález Ústavního soudu, který byl tento týden vyhlášen. Definitivně je potvrzeno, že změna valorizace penzí je v souladu s ústavním pořádkem. Nebylo pošlapáno právo opozice promluvit, a byly splněny podmínky pro projednání zákona ve stavu legislativní nouze. Právo opozice mluvit na schůzi sněmovny neznamená, že může mluvit desítky hodin o ničem. To už je zneužití práva. Díky tomuto zákonu došlo k okamžitému zlepšení postavení těch opravdu nízkopříjmových důchodců. Dalším změnám systému důchodového pojištění se ale nevyhneme.

A konečně, sněmovna schválila další návrhy zákonů, které teď pokračují do Senátu. Zmínila bych nový zákon o zbraních a střelivu, který odstraňuje zbytečnou administrativní zátěž jak pro držitele zbraní, tak pro státní orgány. Ruší papírovou dokumentaci a upřednostňuje elektronickou komunikaci přes Centrální registr zbraní. Zákon nově zkracuje interval povinných zdravotních prohlídek držitelů zbraní z deseti na pět let a umožňuje policii nařídit mimořádnou prohlídku. Lékaři budou mít přístup do registru a ověřovat zbrojní průkazy pacientů. Pokud zjistí zdravotní obtíže omezující způsobilost, mají povinnost informovat policii. Nově bude možné zadržet zbraně jejich držitelům v případě zjištění bezpečnostního rizika, například kvůli vyhrožování na sociálních sítích.

Hana Naiclerová, poslankyně