Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj S prezidentem Petrem Pavlem v Olomouckém kraji

S prezidentem Petrem Pavlem v Olomouckém kraji

31. 12. 2023

Tak na tuhle prezidenskou návštěvu jsem se opravdu těšil. Nejen formálně z titulu hejtmana, ale hlavně lidsky, od srdce.

 

Ostatně, pan prezident měl v té době ode mě již 2 pozvání, první ještě z doby jeho předvolební kampaně, to druhé bylo součástí gratulace k uvedení do prezidentského úřadu. Povedlo se, a poslední 2 říjnové dny roku 2023 pan prezident s manželkou Evou a doprovodem strávil v Olomouckém kraji.

Prezident Petr Pavel a hejtman Josef Suchánek

Prezident Petr Pavel a hejtman Josef Suchánek

Program jeho návštěvy si Hrad v zásadě tvořil sám, Kraj zde měl konzultační a koordinační roli. O to víc mě potěšilo, že pan prezident rozdělil svou přízeň a pobyt mezi krajské město Olomouc a Jesenicko. Na severu našeho kraje dokonce pobyl o něco déle. Vlídné, slušné, kultivované a vstřícné vystupování (tak moc odlišné od jeho předchůdce) jsem očekával, měl jsem ostatně možnost s ním i s jeho manželkou strávit již předtím společný čas a povídání v rámci inaugurace arcibiskupa Graubnera v katedrále sv. Víta v červenci 2022. Mohu potvrdit, že mé očekávání se naplnilo vrchovatou měrou. 

Co mě mile překvapilo nadto, byla prezidentova schopnost pohotově a velmi kultivovaně reagovat v rámci všech jeho zastavení nejen na projevy vstřícnosti a vlídnosti navštívených (to ostatně není až tak těžké), ale v rámci debaty s občany ve městě Javorníku i na verbální útoky na hraně provokace ze strany „známé firmy“ z řad dezinfo scény. Tato nejsevernější oblast našeho kraje patří mezi tzv. hospodářsky a sociálně ohrožená území a není tím pádem vůbec jednoduchá. Nespokojených občanů je zde (oprávněně) větší procento, než v jiných regionech a přítomnost provokatéra s naučenou rétorikou dezinfo scény mohla zvrátit atmosféru debaty prezidenta s občany do negativní roviny. Nestalo se tak zejména díky rétoricky a argumentačně precizním vyjádřením pana prezidenta. Naopak, do posledního místa zaplněný sál kulturního domu poděkoval prezidentovi za jeho návštěvu a debatu bouřlivým a upřímným potleskem. 

Z bohatého programu pana prezidenta zvlášť zmíním společný pracovní oběd se starosty a starostkami Jesenicka a Šumperska (z kapacitních důvodů jsme jich pozvali 16), který proběhl v Loučné nad Desnou a byl pro mě mimořádně užitečným a důležitým setkáním. Bezprostřední, uvolněná a otevřená debata, zároveň ovšem na důležitá a vůbec ne lehká témata, trápící obce tohoto složitějšího regionu. Jsem si jistý, že jsme se rozcházeli s těmi nejlepšími pocity.

Měl jsem možnost pana prezidenta a jeho tým doprovázet téměř celé dva dny jeho návštěvy a mohu tedy hodnotit osobně. Svou formou i obsahem to byla mimořádně podařená návštěva, pro mě osobně šlo jistě o jeden nejdůležitějších a také nejradostnějších momentů mého působení ve vedení Olomouckého kraje. A zároveň velmi uspokojivým potvrzením toho, že mohu být pod dlouhých dvaceti letech na prezidenta České republiky opět hrdý.

 

Shrnutí programu prezidenta v Olomouckém kraji:

Debata s VŠ studenty Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Návštěva členů Rady Olomouckého kraje v budově Krajského úřadu

Společný oběd s hejtmanem Olomouckého kraje v budově Krajského úřadu

Návštěva Lesního baru v katastru Lipová Lázně

Setkání prezidentského páru tzv. Jesenickými patrioty

Debata s občany ve městě Javorníku

Návštěva firmy Woox – výroba značkových flanelových košil v Jeseníku

Návštěva ruční papírny ve Velkých Losinách

Pracovní oběd se starosty a starostkami Jesenicka a Šumperska v Loučné nad Desnou

Návštěva Vrchního velitelství pozemních sil v Olomouci

 

Josef Suchánek,

hejtman Olomouckého kraje,

předseda Krajského výboru STAN v Olomouckém kraji