Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Religiozita Hanáka klesá se vzrůstající cukernatostí jeho řepy

Religiozita Hanáka klesá se vzrůstající cukernatostí jeho řepy

19. 6. 2022

I takové perly mohli zaslechnout účastníci přednášky Jak se žilo na Hané, kterou pořádalo hnutí Na rovinu! 8. června v prostějovském Národním domě.

Moderátorka akce Andrea Hanáčková, přednášející Martin Šimša a opravdoví Hanáci

Moderátorka akce Andrea Hanáčková, přednášející Martin Šimša a opravdoví Hanáci

Ředitel Národního ústavu lidové kultury PhDr. Martin Šimša nás svým poutavým a vtipným vyprávěním o běžném životě, zvycích a víře přenesl do dob dávno i nedávno minulých. Do dob, které mnozí přítomní znali z vyprávění rodičů a prarodičů. V zaplněném přednáškovém sále jsme si připomněli, proč byli lidé na Hané vždy nábožensky založeni, jak se bavili a oblékali. Mohli jsme se tak alespoň na chvíli v myšlenkách dotknout našich kořenů.

 

Velké díky patří nejen přednášejícímu, ale také partnerům akce - členům Klasu z Kralic na Hané za představení hanáckého kroje a jeho zvláštností a drobným řemeslníkům sdružených v Hanácké ambasádě, kteří na akci prezentovali své obdivuhodné výrobky. Poděkování patří také moderátorce večera PhDr. Andree Hanáčkové a v neposlední řadě i dámám, které napekly domácí vdolky a vůbec všem, kteří svými dotazy a vzpomínkami přispěli k příjemné atmosféře.

 

A my doufáme, že i když bylo veřejné vystoupení pro PhDr. Martina Šimšu podle jeho slov světovou premiérou, že si ve svém programu udělá opět čas na cestu do Prostějova na další setkání plné úsměvů.

 

Pro ty, kteří se akce neměli možnost zúčastnit, je připraven záznam na facebooku @prostejovnarovinu a http://www.prostejovnarovinu.cz/. Nenechte si ujít závěrečné „Či só hode“ v podání zakladatele Hanácké ambasády a výrobce hraček, pana Sýkory.

 

 

                                                           Petr Ošťádal, Na rovinu! (Stan, TOP09, Zelení)

Autor: Alena Hálková