Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Radíme se a konzultujeme s ostatními starosty zní z Přáslavic

Radíme se a konzultujeme s ostatními starosty zní z Přáslavic

19. 3. 2020

 Je středa 18. března. Konečně se hektický čas trochu uklidnil a můžu tedy popsat, co se děje u nás v obci se 1400 obyvateli.

Radíme se a konzultujeme s ostatními starosty zní z Přáslavic

Radíme se a konzultujeme s ostatními starosty zní z Přáslavic

Krizový štáb ve složení samých žen zasedal v pondělí. Dohodly jsme se, že postupně zavřeme školku, jakmile nám kraj řekne, kam můžou dát děti vojáci a zdravotníci. Čekali jsme na to po urgencích dva dny. Jako starostka obce jsem ve spojení se štábem ORP Olomouc, informace jsou ale dost zmatečné.

K přepážce na poštu Partner, kterou má pod sebou obec, mohou lidé postupovat po jednom, vyplácí se jen důchody, odbavují dopisy a balíky. Doporučujeme lidem, aby chodili na poštu s rouškou, šálou přes ústa apod., aby se nám pošťačky nenakazily. Toto preventivní opatření jsme v Přáslavicích zavedli hned v pondělí, od středeční půlnoci je nošení roušek pro všechny povinné.

K nelibosti občanů jsme také uzavřely Sportku a sazku včetně prodeje časopisů.

Abychom ochránily naše kuchařky, zavřeli jsme vstup do školní jídelny a obědy seniorům dovážíme. Finance budeme inkasovat následně až po Velikonocích. Personál je vybaven provizorními rouškami a rukavicemi, jídlonosiče vydáme v jednorázových rukavicích.

Po domluvě zajišťujeme prostřednictvím pracovníků obce nákupy potravin a léků seniorům.

Perličkou naší obce v těchto náročných dnech je to, že jsem na posilovně vyměnila zámek u dveří. Sportuchtiví nadšenci nebyli schopní dodržet zákaz vstupu.

A jak funguje obecní úřad? Obecní úřad je pro veřejnost uzavřený. Kdo něco potřebuje, může nás kontaktovat telefonicky a domluvíme se, jak situaci řešit.  Kolegyně jsem provizorně vybavila notebooky a střídají se. Vždy je jedna na úřadu a další pracuje formou home office, vyřizuje e-maily, úřední desku, aktualizuje web a podobně. Máme novou skvělou paní uklízečku, která dezinfikuje a dezinfikuje. Jsem ráda, že jsme měli nějakou zásobu desinfekce, teď bychom toho moc nekoupili. Všechna omezení a opatření jsem sepsala do přehledného letáku, který jsme roznesli občanům do všech schránek. Navíc vše ohlašujeme místním rozhlasem a upozorňujeme na změny.

Dobrovolníci se nám na obec hlásí, zatím jsme vše zvládli vlastními silami, zvýšeným úsilím všech zaměstnanců. Lidé vytáhli ze sklepů šicí stroje a pomáhají si po sousedsku šít roušky. Pro obecní a školní zaměstnance našila roušky naše šikovná školnice Jaruška Mücková. V těchto chvílích šije dál pro ty, kteří nemají jinou možnost, jak si roušky opatřit. Dnes jim je rozvezu. V obci žije také dost šikovných maminek, sestřiček z nemocnice, které zapojily všechny kolem sebe a šijí. Vše šijí dobrovolnicky, obec může zaplatit  látku, šnůrky apod. 

Naši chlapi z JSDH odjeli doplnit hlídky na hranice litovelska, aby posílili hlídky policie a HZS.

Vzhledem k náročné situaci zvládá obec svou funkci myslím dobře, v rámci možností. Musím konstatovat, že se na svoje lidi v Přáslavicích můžu spolehnout a to je super.

Všem moc i touto cestou děkuji.

Jitka Ivanová
starostka Přáslavic


Přiiložen je letáček, který obec distribuovala svým občanům do schránek dne 16.3.2020.

Autor: Yveta Sommerová