Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Radim Sršeň předsedal Evropskému výboru regionů

Radim Sršeň předsedal Evropskému výboru regionů

28. 2. 2024

Nedávno jsem poprvé předsedal v Evropskému výboru regionů komisi NAT. Kompetence má v oblastech přírodních zdrojů, rozvoj venkova, zemědělství, zdravotnictví a cestovní ruch. Tedy oblasti, které se dotýkají životů obrovského množství občanů.

Radim Sršeň

Radim Sršeň

Na programu jsme měli velmi závažná témata. Jedním z nich je budoucnost společné evropské zemědělské politiky. Cítím, že už nejen lidé z venkova, kteří mají přímou zkušenost, si začínají uvědomovat, že evropské zemědělství a s ním i celá Evropa čelí značným hrozbám. V diskuzi zazníval často názor, že je třeba, abychom podporovali zemědělce ve schopnosti se adaptovat na klimatickou změnu, zvýšili naši potravinovou bezpečnost a zkracovali dodavatelské řetězce. Aby se jídlo od zemědělců dostalo na náš stůl co nejkratší cestou. Přesně tak to mimochodem děláme v rámci našeho projektu Od vidlí po vidličku.

Zemědělci na traktorech nevyjeli do ulic evropských měst v posledních týdnech pro nic za nic. V zemědělských regionech je patrná v posledních letech rostoucí frustrace. Lidé zde mají dojem, že jim není nasloucháno. To se musí změnit.

Jak vyplývá ze studie Geografie nespokojenosti, poslední volby v několika evropských zemích jasně ukazují, že vzdouvající se vlna euroskepticismu vychází právě z venkovských oblastí. Ti, kdo to myslí s myšlenkou jednotné Evropy vážně, musí věnovat pozornost právě těmto regionům.

Nespokojenost doutná z venkovských oblastí a postupně může lehce zachvátit ohněm celou Evropu. Už před 12 lety jsem na to upozorňoval ve své doktorské disertační práci a bohužel se za tu dobu pramálo udělalo.

Vím, že se budu opakovat, ale musíme využít skutečně všechny nástroje a politiky, od evropské přes národní, regionální až po lokální, abychom efektivně zacílili pomoc právě do venkovských regionů, které to potřebují nejvíce a v posledních letech stále hlasitěji volají o pomoc.

Radim Sršeň