Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Radim Sršeň: Jsem hrdý venkovan. V regionech musíme zlepšit služby, ne stavět golfová hřiště

Radim Sršeň: Jsem hrdý venkovan. V regionech musíme zlepšit služby, ne stavět golfová hřiště

30. 5. 2024

Už čtvrté volební období působí Radim Sršeň jako oblíbený starosta v Dolních Studénkách v Olomouckém kraji. Navázal na dědečka a maminku. V obci hrdě říkají: „U nás to žije!“ Jako jedni z prvních zavedli vysokorychlostní internet, mají vyhlášenou školu, kam dojíždějí děti i ze Šumperka, nebo z gruntu opravený zámek Třemešek. Zkušenosti s rozvojem obcí chce Radim Sršeň zúročit v Evropském parlamentu, kam kandiduje jako čtyřka na kandidátce č. 21 Starostů a osobností. A to s trochu provokativním heslem…

Radim Sršeň

Radim Sršeň

„Nebojím se do toho píchnout.“ Co si pod tím představit?

Občas je do toho prostě potřeba píchnout, aby se věci pohnuly. Jako správný Sršeň určitě nebudu v Evropě mlčet a pak doma nadávat, jak se dneska často děje. Brusel vytváříme i my. Chce to mít aktivní přístup, umět vyjednávat a využívat kontakty. To často naši zástupci v EU nedělají. Jsem přesvědčený, že toto všechno za roky práce doma i v Evropě mám a dokážu využít ve prospěch ČR.

Proč kandiduje úspěšný starosta do Evropského parlamentu?

Nechci se na pět let „uklidit“ do Bruselu, ale jezdím tam často už teď do Evropského výboru regionů a jasně vidím, že je potřeba si vyhrnout rukávy a „starostovsky“ přejít od slov k činům. Se stejným principem postupuji na Ministerstvu pro místní rozvoj, jako „ombudsman obcí a měst“ jsem se zasadil, aby se osekávala byrokracie a samosprávám se vycházelo více vstříc. A to je potřeba i na evropské úrovni.

Na co byste se chtěl jako europoslanec zaměřit?

Jednoznačně na smysluplný regionální rozvoj. Aby peníze ze společné pokladny pomáhaly tam, kde je to skutečně třeba. Zejména méně rozvinutým a ohroženým regionům.

Jaký je na to recept?

Obce a města musí mnohem víc rozhodovat o tom, jak má podpora vypadat a fungovat. Nejlépe vědí, co potřebují. Nejsou to dotace na golfová hřiště nebo rozhledny v údolích, ale zavádění moderních technologií, spolehlivé dopravy, kvalitních služeb nebo dostupného zdravotnictví. To vše patří na venkov. Máme v tom pořád obrovské rezervy.

Jak to myslíte?

V řadě regionů se nůžky co do kvality života neúprosně rozevírají. Ústecký, Karlovarský nebo Moravskoslezský kraj, i části Olomouckého kraje by mohly vyprávět. Obyvatelé těchto oblastí potřebují jasně pocítit, že na ně EU nezapomněla. Na venkově a v pohraniční nelze jen tak zhasnout. Musíme sem dostat srovnatelný komfort pro práci, dopravu, občanskou vybavenost i zábavu.

Co by měla Evropská unie ještě zlepšit?

Musí z bruselských obláčků sestoupit normálně na zem a soustředit se na pomoc v konkrétních oblastech. A rozhodně se musí zlepšit i její komunikace. Ta vypadá, jako byste volali na někoho z pátého patra. Je potřeba vyrazit normálně mezi lidi. Se sousedy se bavím o EU normálně v hospodě a naprostá většina z nich má jasno, že je to přínosný projekt.

Dolní Studénky jsou vyhlášené i díky kompletně opravenému zámku Třemešek, jak náročná to bylo akce?

Třemešek býval zchátralou ubytovnou a mnozí si klepali na čelo, že nám to spadne na hlavu. Když zámek těsně před rekonstrukcí vyhořel, přestával jsem věřit i já...  Byly to tři roky tvrdé dřiny, ale Třemešku jsme vdechli nový život. Sídlí tu dnes kavárna, komunitní a rodinné centrum, jsou tu i sociální byty. Je to přesně ten příklad, kdy se podařilo smysluplně využít dotace. Loni jsme pořádali festival, který navštívilo přes 2000 lidí. A to pak jen pozorujete, jak se lidi baví, a hřeje to u srdce.

Když jste uspěl v soutěži Starosta roku, rozvěsil jste v Dolních Studénkách po stromech na oslavu jitrnice. Platí, že byste na prvním zasedání europarlamentu zahrál na pozoun hymnu EU?

Jasně, a přidal bych ještě písničku Hory od našich lokálních Zlatých slavíků O5 & Radeček, to je teď taková neoficiální hymna u nás na Šumpersku.