Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Proti suchu cestou zdravého rozumu preferuje Josef Suchánek

Proti suchu cestou zdravého rozumu preferuje Josef Suchánek

12. 5. 2020

Kvůli koronaviru se téměř nemluví o jednom z nejpalčivějších problémů, se kterým se potýkáme, a tím je sucho. Je to téma, kterému se chceme hodně věnovat nejen v kampani.

Josef Suchánek a Lukáš Drlík

Josef Suchánek a Lukáš Drlík

Nedávno jsem navštívil mého kamaráda a zároveň majitele Levandulového statku Bezděkov Lukáše Drlíka. Společně jsme se bavili o tom, jak se v této době daří Lukášově statku a jakým způsobem on sám bojuje se suchem. Na fotce můžete kromě mě a Lukáše vidět příklad dobré praxe. Příklad toho, jak to může vypadat, když se nad věcmi přemýšlí a nehraje se jenom na hospodářský výsledek. Aby půda v meziřádcích neležela ladem, netrpěla větrnou erozí a nebyla při prudkých deštích odplavována, rozhodl se Lukáš do meziřádků vysadit meziplodiny. Tyto meziplodiny zadržují vodu, odpařují ji pozvolna a zároveň zpevňují půdu. Říkáte si, co ty ovce? Tak ty nasadil Lukáš jako sekačku na meziplodiny. Skvělý koloběh, že? Pozn.: Vtip je v tom, že levandule ovcím nechutnají.

Zásadním poznáním z našeho setkání pro mě bylo pochopení, že jsou zde lidé, drobní zemědělci, jako např. Lukáš, kteří se snaží přemýšlet a vidět za horizont dotací a jít občas obtížnější cestou. Cestou zdravého rozumu, ekologičtějšího přístupu ke své práci i ke svému životu. Třeba nepoužívání chemie určitě snazší cestou není. Stejně jako větší zohledňování "zájmů přírody". Lukáš a mnozí jemu podobní to dělají bez ohledu na okamžitý prospěch nebo zisk. S vědomím, že "pokud to budeme dělat rozumně, příroda nám to dříve nebo později vrátí". Kraj by toto měl vnímat také a měl by podobné snahy více podporovat. Prostředky a nástroje na to má, resp. může mít a měl by je využívat.

My ve STANu máme na co navazovat. Jsou to právě naši starostové, kteří sázejí stromy, zakládají nové polní cesty, obnovují meze, remízky a tím tak pomáhají naší krajině zadržovat vodu a bojovat se suchem. Budeme se jim snažit v tomto boji pomoct i z kraje, například správným nastavením dotací.

Josef Suchánek (STAN),
lídr kandidátky PIRÁTI A STAROSTOVÉ do krajských voleb


Článek byl publikován také v květnovém vydání STANovin. Celé si je můžete přečíst zde.