Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Prohlášení k problémovým projektům ROP Střední Morava

Prohlášení k problémovým projektům ROP Střední Morava

5. 1. 2018

Prohlášení k problémovým projektům ROP Střední Morava

Prohlášení k problémovým projektům ROP Střední Morava

Olomouc 5.1.2018 

Evropská komise doporučuje ministerstvu financí pro závažná pochybení stáhnout z evropského financování 44 investic ze šesti operačních programů po celé ČR. Z toho skoro polovina problémových projektů pochází z programu ROP Střední Morava.

Je to velmi smutná zpráva pro celou společnost. Z evropského financování se mají stáhnout investice ze šesti regionálních programů, z toho 19 je z našeho regionu. Bohužel musím říct, že nás to úplně nepřekvapilo. Už před dvěma roky jsme apelovali na radní Olomouckého kraje ohledně zneužívání grantových a dotačních programů. Upozorňovali jsme na praktiky některých politiků, kteří neprůhledně získávali a používali dotace, čímž ohrozili důvěryhodnost dotačních programů a diskriminovali jiné obce a města, které hrají fair play.

Situace tehdy došla tak daleko, že jsme se rozhodli protestovat proti netransparentnímu rozdělování dotací přímo před budovou kraje. Převlékli jsme se do westernových kostýmů a pod heslem Klondike na Moravě jsme se snažili upozornit veřejnost i média, co se v rámci ROP Střední Morava děje.

Za tento náš apel jsme byli ze strany nejvyšších představitelů kraje opakovaně napadáni a jak se ukázalo, dnes stojíme před otázkou, jak je možné, že ze 44 projektů, které mají být staženy z evropského financování, najdeme 19 projektů právě v ROP Střední Morava.

Chceme vědět, které projekty budou takto vyřazeny, o jak závažná pochybení v rozdělování dotací šlo, kdo to všechno zaplatí, a především, kdo ponese odpovědnost za tato pochybení.

 

Ing. Radim Sršeň, Ph.D.,

Předseda klubu zastupitelů Starostové ProOlomoucký kraj      

Mob: 603 578 141

Radim.srsen@gmail.com    

Autor: Jana Přecechtělová