Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Přehled lídrů nejsilnějších stran. Kdo bude za půl roku hejtmanem?

Přehled lídrů nejsilnějších stran. Kdo bude za půl roku hejtmanem?

6. 5. 2016

V říjnu si lidé zvolí nové vedení Olomouckého kraje. Strany už vybraly lídry, některým však do plánů zasáhla kauza Vidkun. Olomoucký kraj má šanci jedna ku šesti, že v jeho čele bude poprvé v novodobé historii hejtmanka. Půl roku před volbami jsou už známi lídři sedmi nejsilnějších stran a uskupení. Šestici mužů doplňuje jediná žena – jednička kandidátky TOP 09, poslankyně Jitka Chalánková.
Přehled lídrů nejsilnějších stran. Kdo bude za půl roku hejtmanem?

Přehled lídrů nejsilnějších stran. Kdo bude za půl roku hejtmanem?

Přitom ještě vloni na podzim se zdálo, že ženu do letošních říjnových voleb pošle také ODS. Šanci na post lídra měla Markéta Záleská, nakonec ji nenaplnila. Do politické kariéry jí zasáhla kauza Vidkun. A to přes Ivana Langera. V případu figuruje, mezi obviněné ale nepatří. Kritici Záleské uvnitř ODS využili toho, že před lety pracovala jako Langerova asistentka, i v současnosti je s exministrem vnitra spojená přes projekt Muzeum Olomoucké pevnosti. Po Langerově odchodu z politiky navíc Záleská ve straně platí za jednoho z jeho blízkých lidí. Odpůrci političky argumentovali, že vazba na Langera by nynější krajskou zastupitelku a s ní i ODS ve volbách poškozovala. Na kandidátce se tak vůbec neobjeví. Post lídra díky tomu nakonec získal uničovský starosta Dalibor Horák. Ještě výrazněji Vidkun překreslil plány ČSSD. Obecně se mělo za to, že ji do blížícího se klání povede současný šéf kraje Jiří Rozbořil. Od loňského října však čelí obvinění v olomoucké korupční aféře. Oranžoví tak museli hledat jinou jedničku kandidátky, nakonec v lednu vybrali krajského šéfa ČSSD, poslance Jiřího Zemánka. Rozbořil kvůli obvinění na kandidátku podle pravidel sociální demokracie vůbec nesmí.
Sociální demokraté tak ztratili velmi cennou kartu. Rozbořil je díky čtyřem letům ve funkci všeobecně známý v celém kraji. U Zemánka to však podle Jakuba Lyska, politologa z Univerzity Palackého, neplatí. „Pro ČSSD je obrovský problém, že pan Zemánek není obecně známý v celém regionu. ČSSD bude muset zapracovat na tom, aby se dostal do širšího povědomí,“ říká Lysek v rozhovoru pro MF DNES.
Některé strany či hnutí kvůli souboji o hejtmanství uzavřely spojenectví. Se Starosty a nezávislými se domluvilo uskupení ProOlomouc, tvořené z podstatné části místními architekty. Doposud se zaměřovali čistě na olomouckou radnici. Lidovci pak opět půjdou do krajských voleb společně se Stranou zelených.

Jiří Zemánek ČSSD Poslanec a krajský předseda sociálních demokratů. Původní profesí učitel dějepisu a českého jazyka ve Šternberku. Do politiky vstoupil v roce 1998, kdy se za ČSSD stal členem místního zastupitelstva.

Dalibor Horák ODS Starosta Uničova. Po sametové revoluci podnikal, do ODS vstoupil v roce 1992. V roce 1994 se v Uničově poprvé stal zastupitelem a radním, do čela města se dostal na podzim roku 2010.

Alexander Černý KSČM Poslanec. Do roku 1990 byl vojákem z povolání, od té doby pracuje pro komunistickou stranu. Do Poslanecké sněmovny se poprvé dostal v roce 2002, je místopředsedou výboru pro obranu.

Oto Košta ANO Všeobecný lékař pro dospělé. Dříve byl lékařem dálkových plavců a tenistů, později fotbalistů Sigmy Olomouc a I. HFK Olomouc. S hnutím ANO spolupracuje od roku 2015, letos se stal jeho členem.

Ivo Slavotínek KDU-ČSL + Strana zelených Místostarosta Velké Bystřice, krajský předseda KDU-ČSL. Někdejší ředitel Domu pokojného stáří sv. Anny, od studií se zaměřuje na sociální péči o seniory a postižené. Místostarostou je od roku 2006.

Radim Sršeň STAN + ProOlomouc Starosta obce Dolní Studénky, místopředseda hnutí Starostové a nezávislí. Do čela obce se dostal poprvé v roce 2010, je prezidentem Evropské asociace LEADER pro rozvoj venkova.

Jitka Chalánková TOP 09 Poslankyně, místopředsedkyně TOP 09. Původně dětská lékařka v Prostějově. V letech 2004–2008 za KDU-ČSL náměstkyní hejtmana pro oblast sociálních věcí, životního prostředí a rozvoje venkova.

Říjnové volby Termín krajských voleb letos prezident Miloš Zeman vyhlásil na pátek a sobotu 7. a 8. října. Na některých místech jsou s nimi spojeny i senátní volby. V regionu se tentokrát týkají volebního obvodu číslo 61, kde se bude na Olomoucku volit nový senátor. Datum voleb je jasné od minulého týdne, původně však Zeman jako jejich termín oznámil při návštěvě Středočeského kraje 14. a 15. říjen. To by však bylo v rozporu se zákonem, současným krajským zastupitelům by již vypršely mandáty, což se nesmí stát. Podle ministra vnitra Milana Chovance by jinak hrozilo, že by volby mohl někdo napadnout u soudu a mohly by být prohlášeny za neplatné.

Zdroj: Mladá fronta DNES | 27.4.2016 | Rubrika: Kraj Olomoucký | Strana: 14 | Autor: Michal Poláček | Téma: Starostové a nezávislí, STAN