Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Povinné čipování psů odchyt neusnadní

Povinné čipování psů odchyt neusnadní

27. 11. 2019

V každé obci se čas od času zatoulá pes. Ne vždy je možné identifikovat psa a poznat, komu vlastně utekl. Navíc není jasné, v jakém stavu a kondici pes je, je-li agresivní nebo třeba nemocný. Pokud by takový pes na někoho zaútočil, je zaděláno na velký problém.

Povinné čipování psů odchyt neusnadní

Povinné čipování psů odchyt neusnadní

Všímaví občané, kteří vidí toulavého psa, volají buď starostovi, nebo přímo policii ČR, která psa odchytne, předá jej starostovi. Co se psem? Pokud je klidný a vychovaný, pak je možné jej ubytovat na přechodnou dobu do nějakého obecního kotce a pátrat po majiteli. Někdy se stane, že vlivem chvilkové nepozornosti pes uteče, majitel to záhy zjistí a do hodiny je situace vyřešena. Horší jsou případy, kdy jde o opravdu toulavého psa, který je nalezen několik kilometrů od svého domova. V takovém případě je pes umístěn do útulku, za který obec platí nemalé částky.

Od 1. ledna 2020 bude na základě novely veterinárního zákona č. 302/2017 Sb. povinnost označovat psy mikročipem. Povinnost čipování je podle mě výborný nápad, jak problematiku zaběhnutých psů vyřešit. U nalezení očipovaného psa je zároveň větší pravděpodobnost, že pes absolvoval všechna potřebná očkování, zejména proti vzteklině. V ideálním případě by starostovi stačilo zavolat odchytovou službu, která čip identifikuje a pes by se mohl vrátit majiteli. Dlužno dodat, že tato služba je zpoplatněná. Tímto by se rozhodně snížil počet volně pobíhajících psů.

Problém je ale v tom, že zatím neexistuje centrální registr psů. Každá obec si může povinnost evidence stanovit vlastní vyhláškou, o centrální evidenci se teprve jedná. V praxi narazíme na překážku, že pes sice bude mít čip, ale majitele přesto nedohledáme. V tom vidím velký problém. K čemu bude sloužit čipování psů, když se z čipu na toulavém psu nic nedozvím?

Michal Tichý,
starosta Senice na Hané