Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Pomůže nám očkování překonat pandemii?

Pomůže nám očkování překonat pandemii?

17. 2. 2021

Na kraji se začátkem února sešel výbor pro zdravotnictví. Koalici PIRÁTI A STAROSTOVÉ zastupují: MUDr. Martin Morong (Piráti), PharmDr. Robert Šrejma (Piráti), Jitka Majerová (Piráti) a Blanka Kolečkářová (STAN).  

Pomůže nám očkování překonat pandemii?

Pomůže nám očkování překonat pandemii?

V Olomouckém kraji probíhá očkování, které se stále potýká s nedostatkem vakcín. Fungují očkovací centra a ke spuštění jsou připravena i další místa. Čeká se na dodávku vakcíny Astra Zeneca, kterou není třeba skladovat v chladu a budou jí moci očkovat praktičtí lékaři. 

Jak probíhá očkování v kraji a pomůže nám očkování překonat pandemii? Lékař z Fakultní nemocnice v Olomouci a krajský zastupitel za koalici PIRÁTI a STAROSTOVÉ Martin Morong odpovídá na dotazy. 

Jak jsme na tom s očkováním v Olomouckém kraji a jaká je kapacita očkovacích center?
V Olomouckém kraji je zatím 8 očkovacích center, jejich kapacita není ani zdaleka plně využita, což je způsobeno nedostatkem vakcíny. V kraji bylo naočkováno v posledním týdnu přibližně osm set až tisíc osob denně, z toho však ani jeden v Jeseníku. Druhou dávkou bylo naočkováno přes sedm tisíc osob a alespoň první dávku obdrželo přes devět tisíc občanů. Momentálně se čeká na dodání očkovacích látek.

V Olomouckém kraji je asi 24 tisíc lidí nad 80 let. Kolik z nich už se na očkování přihlásilo?
V našem kraji žije přibližně 24 tisíc seniorů starších 80 let, z nichž zatím 1626 obdrželo obě dávky očkování a přes šest tisíc alespoň první dávku. Další jsou již k očkování přihlášeni a většina z nich už má i přidělený termín.

Vy sám pracujete jako lékař. Jak hladce probíhá očkování zdravotníků?
Moje zkušenost z FN Olomouc je výborná, očkovací centrum je dobře připraveno i zorganizováno. Očkování zaměstnanců tady probíhá bez problémů. Na druhou stranu zdravotníci pracující mimo nemocnice, na které vláda zapomněla, na svůj termín očkování stále čekají. Navzdory tomu, že se denně potkávají s různými pacienty, neboť poskytování zdravotních služeb jednoduše nemohou přerušit.

Nechal jste se naočkovat?
Naočkovat jsem se nechal, stejně jako se nechávám očkovat i proti chřipce. Člověk si musí uvědomit, že očkováním nechrání jen sebe, ale i ostatní. A já stále mám prarodiče, jejichž zdraví je křehké.

A jak byste přesvědčil ty, kteří o očkování stále pochybují?
Pokud někdo o očkování pochybuje, stačí se podívat na první data z Izraele, která jsou velmi slibná a naznačují, že vakcinace skutečně je cestou z momentální krize. Nakažených i hospitalizovaných pacientů s těžkým průběhem výrazně ubylo. Ovšem jestliže nestačí data. mám i poněkud drsnější pohled. Jako patolog se ocitám spíše v pomyslné poslední linii a vidím, jakou neplechu koronavirus v plicích způsobuje. A jestliže si někdo myslí, že se ho pandemie netýká, protože je mladý a zdravý, tak je na omylu. Viděl jsem případy úmrtí, kdy lidé nebyli ani staří, ani nemocní, a přesto jim virus plíce nevyléčitelně poškodil.