Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Olomoucký kraj může mít po 10 letech svého europoslance. „Nebojím se do toho píchnout,“ říká starosta Radim Sršeň

Olomoucký kraj může mít po 10 letech svého europoslance. „Nebojím se do toho píchnout,“ říká starosta Radim Sršeň

30. 4. 2024

S lehce provokativním heslem, ale také se zcela jasnými prioritami, jak pomoct našim regionům, kandiduje do Evropského parlamentu oblíbený starosta obce Dolní Studénky Radim Sršeň. Čtyřka na společné kandidátce Starostů a osobností chce v Evropském parlamentu zúročit dvě desítky let zkušeností z vedení obce a regionálního rozvoje, které už nyní uplatňuje jako zástupce ČR v Evropském výboru regionů. Čím plánuje překvapit na prvním zasedání europarlamentu?

Radim Sršeň

Radim Sršeň

„Evropská unie si potřebuje vyhrnout rukávy a přejít od hovoření o problémech k jejich řešení. To je přístup, který je mi jako starostovi blízký, a myslím, že trocha Sršní energie Evropskému parlamentu prospěje. Je potřeba zaměřit evropskou podporu zejména k venkovským oblastem, jejichž obyvatelé potřebují jasně vidět, a hlavně pocítit, že na ně EU nezapomněla,“ říká Radim Sršeň.

Jako své priority zmiňuje zejména regionální rozvoj a zvyšování jeho efektivity, podporu slabších regionů, zavádění inovací a řešení prohlubujících se rozdílů v kvalitě života občanů EU.

Zaostřeno na venkov

„Podpora regionů musí mnohem více odpovídat reálným potřebám obcí a měst, tam nejlépe vědí, co potřebují. Nůžky v kvalitě života v jednotlivých regionech a mezi venkovem a městy se povážlivě rozevírají. Musíme pomoct zejména znevýhodněným oblastem, jako je u nás Karlovarský, Ústecký, Moravsko-slezský, ale částečně i Olomoucký kraj,“ říká Radim Sršeň.

Za úspěšný příklad projektu, kdy se efektivně využila evropská podpora, považuje například rekonstrukci zámku Třemešek v Dolních Studénkách. Zchátralou historickou stavbu se podařilo nejen kompletně opravit, ale vdechnout jí také nový život. Vznikly zde obecní byty, slouží jako kulturní a rodinné centrum a funguje zde i galerie či kavárna. Radim Sršen stojí společně s Místní akční skupinou Šumperský venkov také za projektem Od vidlí po vidličku, jenž propojuje lokální zemědělce se školními jídelnami, které tak vaří dětem z kvalitních surovin z místních zdrojů.

Vedle regionálního rozvoje patří k prioritám Radima Sršně také podpora přeshraniční spolupráce, kdy jednotlivé regiony využívají díky společným projektům například záchranné složky, zdravotní péči nebo hromadnou dopravu. I díky aktivitě Ministerstva pro místní rozvoj, kde Radim Sršeň působí jako náměstek ministra, se podařilo přeshraniční spolupráci mezi ČR a našimi sousedy v posledních letech znovu nastartovat.

„Evropa má obrovský potenciál a my jako zástupci České republiky můžeme aktivním přístupem ovlivnit její směřování. Chci přispět k vyjednávání co nejlepších podmínek pro Českou republiku a podporovat smysluplnou spolupráci napříč Evropou pro naši větší prosperitu, soběstačnost a bezpečnost,“ říká.

Jitrnice tentokrát vystřídá pozoun

Starosta Dolních Studének má reálnou šanci stát se po dlouhých deseti letech zástupcem Olomouckého kraje v Evropském parlamentu. Když byl v roce 2014 Radim Sršeň mezi pěticí finalistů soutěže Starosta roku, ve své obci na oslavu rozvěsil po stromech jitrnice. Speciální závazek si dává i v případě úspěchu v evropských volbách.

„Srdcem jsem hudebník, a pokud mi dají voliči svou důvěru, na prvním zasedání Evropského parlamentu zahraji na pozoun nejen evropskou hymnu, ale přidám také naši regionální hymnu – aktuálně mimořádně populární písničku Hory,“ zavazuje se Radim Sršeň.