Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Olomoucký kraj chce díky zdravému zraku řidičů zvýšit bezpečnost na silnici

Olomoucký kraj chce díky zdravému zraku řidičů zvýšit bezpečnost na silnici

2. 11. 2021

Nový smart projekt Olomouckého kraje má za cíl zvýšit bezpečnost silničního provozu skrze včasný screening tzv. „retinálních patologií“, které jsou častým projevem onemocnění zrakového aparátu u stárnoucí řidičské populace. Možný výskyt nemoci budou nově odhalovat už praktičtí lékaři za pomoci nových kamer, které budou odesílat data specialistům Fakultní nemocnice v Olomouci.

Olomoucký kraj chce díky zdravému zraku řidičů zvýšit bezpečnost na silnici

Olomoucký kraj chce díky zdravému zraku řidičů zvýšit bezpečnost na silnici

Záměrem projektu je včasný screening, který odhalí potencionální nemoc včas. To celé bude probíhat už v ordinacích praktických lékařů, kteří díky tomuto projektu budou vybaveni novou fundus kamerou, která i za pomoci umělé inteligence a specialistů, umí rozpoznat začínající retinální patologii. V případě zjištění možných problémů je pacient po komunikaci s praktickým lékařem odeslán dále ke specialistům. Olomoucký kraj vyčlení na tento projekt 340 000 Kč, které mají pokrýt jak vytvoření podpůrného technického týmu, tak nákup kamer pro mobilní snímkování sítnice. 

„Tento ambiciózní projekt ukazuje, že smart technologie mohou být velmi užitečné také ve zdravotnictví. Díky novým kamerám mohou být pacienti vyšetřeni již u svého praktického lékaře. Ušetří jim to čas na cestování a v případě zhoršení zraku pomůže k včasnému zjištění a nasazení potřebné léčby. Jedná se o pilotní projekt v rámci České republiky, od kterého si slibuji, že by mohl pozitivně inspirovat další instituce k následování,“ uvádí radní Zdeňka Dvořáková Kocourková. 

„Tento projekt je, věřím, jen začátkem širšího využití nových technologií k zajištění kvalitních služeb občanům ve městech i na venkově a přerodu naše kraje v chytrý a prosperující. Jsem rád, že naše projekty z oblasti telemedicíny patří k pilotním dokonce v rámci celé Evropské unie a sklidily velký úspěch v rámci nedávného evropského týdne měst a regionů v Bruselu. Jsme tak inspirací i pro další regiony napříč EU,” doplnil radní Radim Sršeň.