Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Obce čekají, jak dopadnou církevní restituce

Obce čekají, jak dopadnou církevní restituce

17. 7. 2012

Pokud zákon projde, katolická církev získá v našem regionu zpět mimo jiné i pozemky pod sjezdovkami na severních svazích Červenohorského sedla.
Obce čekají, jak dopadnou církevní restituce

Obce čekají, jak dopadnou církevní restituce

Šumpersko/Jesenicko /ANKETA/ -  Vládní koalice prosadila v Poslanecké sněmovně církevní restituce. Církvím má být mimo jiné vrácen majetek v hodnotě 75 miliard korun. Jak zákon dopadne v levicovém senátu, budou s napětím sledovat obce, kterým nevyřešené restituce blokují jejich záměry.

Buď nemohou dostat stavební povolení, nebo nemají šanci získat dotaci. Podmínkou některých dotačních titulů je totiž vlastnictví pozemku. Doplatila na to například obec Skorošice na Jesenicku.

„Počítali jsme s dotací na dům pro seniory s jedenácti byty. Celou stavbu jsme ale nakonec museli hradit sami. Část domu totiž stojí na bývalém církevním pozemku. S církví máme dohodu, že nám pozemek bezplatně převede, až ho získá, ale pro dotaci to nebylo nic platné. Přišli jsme o šest milionů korun," řekl starosta František Kadlec (nez.).

V Lipové-lázních museli vycouvat z projektu rozhledny na vrchu Kopřivný, protože na pozemcích vázne restituce. „Až se restituce vyřeší, určitě se k projektu rozhledny vrátíme. Bylo by to velké lákadlo pro turisty s krásným výhledem na Hrubý Jeseník, zbytek Rychlebských hor a do Polska a s nástupem od penzionu Kovárna v Horní Lipové," řekl starosta obce Lubomír Žmolík (ODS).

Obci Libina zablokovaly církevní restituce v roce 2007 rekonstrukci a dostavbu sportovního areálu. Třetina pozemků navazující na farskou zahradu totiž kdysi patřila právě církvi. „Projekt v hodnotě kolem 70 milionů jsme dotáhli k územnímu řízení, pak se nám ale nepodařilo od Úřadu pro zastupování státu pozemky koupit ani získat dlouhodobou zápůjčku. Nedostali bychom tedy stavební povolení, takže jsme projekt zastavili," řekla místostarostka Libiny Jana Němečková (Starostové a nezávislí).

Dodává, že pokud restituční zákon neprojde, bude současná dvacet let trvající blokace pokračovat a problém zůstane nevyřešen. Církve se zřejmě budou domáhat majetku soudní cestou a to je vždycky běh na dlouhou trať.

Pokud zákon projde, katolická církev získá v našem regionu zpět mimo jiné i pozemky pod sjezdovkami na severních svazích Červenohorského sedla. Ski klub za ně dnes platí nájem Lesům České republiky.

Po úspěšných restitucích by se nejspíš turisté dočkali obnovy celého poutního místa na Vřesové studánce včetně kostelíku a turistické chaty. To všechno včetně pozemků patřilo dřív církvi. „Kostelík vyhořel v roce 1946, chata musela být v roce 1988 kvůli havarijnímu stavu zbourána. Obojí bychom rádi obnovili," řekl farář velkolosinské farnosti Milan Palkovič.
 

Autor: denik.cz