Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Nové stanice Horské služby v Jeseníkách

Nové stanice Horské služby v Jeseníkách

29. 2. 2024

Horská služba byla dlouho Popelkou. V posledních letech se nám podařilo podmínky pro její fungování zásadně zlepšit.

Radim Sršeň a Vítězslav Kaller

Radim Sršeň a Vítězslav Kaller

V Jeseníkách jsou v provozu dvě zbrusu nové stanice pro okrsky Staré Město pod Sněžníkem ve Velkém Vrbně a v Hynčicích. Obě v dosahu tří velkých lyžařských areálů. Loni se tam ještě stavělo, ale dnes už je zde téměř plně funkční stanice, která poskytuje zázemí jak horským záchranářům, tak jejich technice, a umožňuje i efektivnější péči o pacienty, které na horách potká nějaká nepříjemnost.

Celý proces koupě pozemků a projektu obou nových stanic započal roce 2020. Samotná výstavba probíhala od června 2022 do listopadu 2023 a kolaudace proběhla v prosinci. Byl to tedy takový vánoční dárek, který udělal radost nejen mně. Velké poděkování patří náčelníkovi Horské služby Jeseníky Vítězslavu Kallerovi za osobní prohlídku. Vážím si vaší práce!

Členové Horské služby dříve pobírali daleko nižší platy než hasiči nebo záchranáři a žalostné vybavení často nahrazovali tím, že do své práce dávali obrovský kus srdce. Jsem rád, že se podmínky podařilo narovnat. Srdcaři zůstávají v Horské službě stále!

Za ministerstvo pro místní rozvoj budeme do Horské služby dále investovat. Například v Jeseníkách se chystá další projekt nové stanice v Koutech a v plánu je také Červenohorské sedlo, pořádně také nastartujeme v rámci horské služby přeshraniční spolupráci. Neštěstí si nevybírají, na které straně státní hranice se stanou.

Radim Sršeň