Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Návštěva vlády v Jeseníku očima místostarosty Václava Urbana

Návštěva vlády v Jeseníku očima místostarosty Václava Urbana

31. 3. 2023

Ve středu 29. března zavítala na Jesenicko jednat vláda. Šlo o poměrně nové pojetí výjezdních zasedání vlády, které má podpořit odlehlé regiony.

Václav Urban a Vít Rakušan

Václav Urban a Vít Rakušan

„Příjemně mě překvapily první indicie o plánech vlády na výjezd do Jeseníku. Je totiž nezbytně nutné, aby si vládní činitelé udělali reálný obrázek o tom, v jaké geografické poloze se náš region nachází, protože Jesenicko je jediným územím v České republice, které je od vnitrozemí odděleno bariérou horského masivu, což s sebou přináší spoustu problémů“, říká místostarosta Jeseníku Václav Urban (STAN), který byl také poměrně nedávno zvolen předsedou oblasti Jesenicko.

Po poledním jednání vlády za zavřenými dveřmi se konalo společné jednání rad Olomouckého kraje a Moravskoslezského kraje, kde bylo hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ Olomouckého kraje zastoupeno hejtmanem Josefem Suchánkem a Michalem Obrusníkem, 1. místopředsedou krajského výboru. Hlavní témata se upínala k dopravě, cestovnímu ruchu a sportu.

Následovalo jednání vlády se starosty a místostarosty Jesenicka, kterého se kromě pana místostarosty Jeseníku za STAN zúčastnili ještě starostové Petr Mudra z České Vsi, Roman Šťastný z Mikulovic a místostarosta Zlatých Hor Jiří Kozel. Na tomto plénu se řešily problémy, které region trápí. Je to zejména úbytek obyvatel spojený se špatnou dopravní dostupností, těžko dostupným bydlením, kvalitou internetového připojení a mobilního signálu a v neposlední řadě nedostatkem lékařů.

Velký dojem na mě udělalo separátní jednání s generálním ředitelem Ředitelství silnic a dálnic Radkem Mátlem, protože jsme se dohodli zcela konkrétně, že v nadcházejícím tendru na údržbu silnic I. třídy bude maximálně zohledněno horské prostředí našeho regionu a dojde k doplnění informačního dopravního značení na hranicích s Polskem, v Jeseníku a Šumperku, který bude avizovat případné uzavírky hlavních tahů. Tuto skutečnost následně veřejně potvrdil i sám ministr dopravy Kupka. S ministrem dopravy budou po dohodě vedena i další jednání ve věci dopravních staveb, které by měly zlepšit komfort při dojíždění do Jeseníku přes Pomezí. Tématem byl také železniční tunel pod Červenohorským sedlem, na který je nyní zpracovávána technicko-ekonomická studie, jejímž zadavatelem je Olomoucký kraj.

„Jsem opravdu rád, že za námi vláda přijela a osobně si toho moc vážím. Není nad vlastní zkušenost s cestou, podnebím a atmosférou místní problematiky. Těším se na další spolupráci a pevně věřím, že se slova budou proměňovat v činy“ zhodnotil závěrem Václav Urban.

Autor: Alena Hálková