Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Městys Drahany se podílel na vojensko-historické akci

Městys Drahany se podílel na vojensko-historické akci

31. 8. 2023

Nedávno se v Drahanech na Prostějovsku konala úžasná podívaná jako připomínka poslední tankové bitvy v Evropě na konci 2. světové války na Hané. Spolupořadatelem byl starosta Městysu Drahany, Milan Marek (STAN) a na zahájení akce promluvil také senátor Marek Ošťádal (STAN).

Milan Marek, starosta Drahan, Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea, a senátor Marek Ošťádal

Milan Marek, starosta Drahan, Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea, a senátor Marek Ošťádal

Hlavními organizátory byl Spolek vojenské pancéřové techniky ze Svitávky u Boskovic a Slezské zemské muzeum v Opavě, které mělo na starosti propagaci, režii a průběh historické ukázky vlastní sbírkou techniky. Na program se dostaly i letecké ukázky, při nichž se tajil dech, když piloti replik válečných stíhaček předváděli nízké průlety.

„I když byla celá akce organizačně velmi náročná, stálo to za to, protože jedině tak si můžeme všichni znova připomenout, že svoboda není samozřejmost“, komentoval starosta Marek fakt, že se na DRAHANY 1945 přišly podívat více než 2000 návštěvníků.

Senátor Marek Ošťádal, který je v Senátu členem Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, obdivoval množství a stav prezentované techniky: „Děkuji všem organizátorům akce za neskutečné množství energie, kterou vynaložili k uspořádání této show. Tohle umí jen opravdoví nadšenci vojenské historie.“

Autor: Alena Hálková