Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Krajský výbor rozhodoval o postupu do krajských voleb 2020

Krajský výbor rozhodoval o postupu do krajských voleb 2020

27. 11. 2019

Diskuze ke společnému postupu do krajských voleb 2020 byla hlavním tématem regionálních shromáždění, která v říjnu svolal krajský výbor. Na shromáždění byli pozváni všichni členové, registrovaní příznivci i podporovatelé STAN Olomouckého kraje. Na úvod popsali členové krajského výboru průběh vyjednávání, která probíhala od června, a objasnili důvod ke svolání základny. Dodržování subsidiarity je jedním z principů hnutí STAN.  

Radek Brázda, Radim Sršeň/foto Kateřina Navrátilová

Radek Brázda, Radim Sršeň/foto Kateřina Navrátilová

Na Jesenicku proběhlo setkání dne 1. října 2019, kde byly předány informace o tématech projednávaných na krajském výboru. „V hlavním bodě jsme diskutovali na téma krajských voleb 2020. Vycházeli jsme z toho, že koalice s Piráty je v Olomouckém kraji neprůchodná. Jednotlivě jsme se vyjadřovali k tomu, jak by měl STAN vystupovat v krajských volbách - buď v koalici či sám. Po obsáhlé diskusi se přítomní vyjádřili pro podporu kandidátky, na které bude vystupovat STAN samostatně bez podpory žádné parlamentní strany,“ sdělil Roman Šťastný, člen STAN.

Další shromáždění proběhla v regionech ve 43. týdnu. Na úterním setkání se sešli lidé z Prostějovska a Olomoucka. Po téměř dvouhodinové debatě s rozborem pro a proti přednesených variant byly závěry diskutujících velmi podobné. Odhodlání postavit se k dané situaci čelem, neschovávat se do společných kandidátek a podporovat značku hnutí Starostové a nezávislí. Výsledek hlasování dopadl jednoznačně pro samostatnou kandidátku.

Ve čtvrtek proběhlo shromáždění na Obecním úřadě v Troubkách, které se neslo v podobném duchu. Zaznívaly klady a zápory jednotlivých variant v konfrontaci se zkušenostmi z předešlých voleb. Jako nejlepší se jevila varianta ke zviditelnění a posilování značky Starostové a nezávislí, která byla také jednoznačně podpořena v hlasování. 

Páteční shromáždění v Dolních Studénkách završilo období regionálních shromáždění členské základny. „Výsledkem hlasování byla převaha pro společnou kandidátku, tedy připojení se ke koalici KDU-ČSL, SZ, TOP 09,“ sdělil Radim Sršeň.  

V pondělí 11. listopadu 2019 zasedal krajský výbor Olomouckého kraje, aby rozhodl o postupu pro krajské volby 2020. „Na základě hlasování se krajský výbor usnesl, že do krajských voleb bude sestavena samostatná kandidátka STAN s předpokládanou podporou místních a regionálních uskupení,“ řekl Radek Brázda, předseda krajského výboru a dodal: „byli jsme pro uzavření co nejširší předvolební koalice, a když ta nevyšla, tak jsme pro sestavení kandidátky, která bude ideově co nejvíce spřízněná“.

Radek Brázda, předseda krajského výboru
Radim Sršeň, místopředseda celostátního výboru a člen krajského výboru STAN