Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Krajem se STANem, tentokrát vlakem do Konice

Krajem se STANem, tentokrát vlakem do Konice

27. 2. 2023

V sobotu 25. února 2023 jsme uskutečnili první „výlet“ krajem se STANem. Cílem cesty bylo město Konice, prohlídka tamního zámku, muzea a komunitního centra. Během cesty vlakem jsme živě diskutovali o plánované cyklostezce Romže.

V obřadní síni konického zámku

V obřadní síni konického zámku

Co všechno lze stihnout během pár hodin, které strávíte se Starosty a nezávislými Prostějovska?

V sobotu ráno jsme nastoupili do vlaku z Prostějova směr Konice. Byli mezi námi také starostka obce Čelechovice na Hané Jarmila Stawaritschová, starostka obce Srbce Jana Přecechtělová, starosta města Konice a současně krajský radní Michal Obrusník, starosta obce Bílovice-Lutotín Miroslav Hochvald, zastupitel města Prostějova Tomáš Peka, bývalá starostka obce Držovice Blanka Kolečkářová, další členové STAN a jejich rodinní příslušníci. Za jízdy panovala skvělá nálada a konzumovali jsme domácí dobroty, ale hlavně nám starostové obcí představili společný projekt cyklostezky Romže, která povede právě kolem vlakové trati Prostějov – Konice. Starostové nejen že jasně pojmenovali hlavní výhody a lákadla cyklostezky, ale také nám všem vysvětlili, v jaké fázi a který vlastník pozemků se ke stavbě cyklostezky staví. Ukázali z okna vlaku, kudy cyklostezka vede a kde ještě není vidět.

„Jednáme s Českými lesy, kteří nám přislíbili část výstavby přes jejich území z vlastních zdrojů což je pro nás velká pomoc.“ řekl starosta Obrusník. Jarmila Stawaritschová zase podotkla: „Chtěli bychom udělat cyklostezku z Čelechovic na Kostelec a tím pádem by se celá tahle část propojila z Čelechovic směrem na Kosíř.“

V jaké atmosféře probíhala jízda vlakem najdete na FB a IG profilu STAN Olomouckého kraje a ve fotogalerii. 

V Konici jsme prošli náměstím až k zámku, ve kterém je mimo jiné místní muzeum, výjimečné například sbírkou „sekerek“. Starosta Konice Michal Obrusník, zcela znalý veškerých exponátů, společně s emeritním kastelánem, panem Šínem, poutavě popisovali postupné opravy zámku a původ většiny vystavených předmětů. Neuvěřitelně krásná je zdejší obřadní síň.

Komunitní centrum města Konice je dalším ze záslužných počinů starosty Michala Obrusníka. Osobně provedl výpravu celou budovou. Z původní orlovny je dnes moderní multifunkční budova, která žije sousedskými večery, pravidelnými aktivitami, besedami, poskytuje zázemí pro místní spolky.

Konice není jen tranzitní či jednotvárné město, ale naopak dokáže nabídnout vyžití pro celou rodinu třeba na celodenní výlet. Dokonce jsou plány na nové náměstí. Velké poděkování patří panu starostovi za zázemí akce a všem zúčastněným za zájem o akci a skvělou atmosféru.

A kam se příště vydáme v edici „Krajem se STANem“? Třeba za vámi! Neváhejte nás oslovit. Těšíme se na vás.

Autor: Alena Hálková